e-Devlet’ten DASK yapılır mı?

Deprem sigortaları, ülkemiz gibi aktif fay hatları bulunan ülkelerde hayati önem taşıyan sigortalardır. İşte bu sigortaları zorunlu hale getiren bir kamu kurumu olan DASK hakkında önemli bilgiler…

EKONOMİ 09.02.2024, 14:00
3
e-Devlet’ten DASK yapılır mı?
E- devlet üzerinden DASK yaptırmak mümkün değildir. Ancak, e-Devlet üzerinden mevcut sigortanız için ödeme işlemleri gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/dogal-afet-sigortalari-kurumu adresini ziyaret etmeniz gerekir. Bu linke tıkladıktan sonra e-Devlet girişi yaparak dilediğiniz işlemi seçip, DASK işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

DASK, bazı özel deprem ve konut sigortalarına oranla daha az faydaya sahip olsa da oldukça güvenilirdir. DASK sayesinde deprem ya da heyelan gibi çeşitli doğal afetler sonucunda evinizin göreceği zararların karşılanması söz konusu olabilir. DASK sayesinde yalnızca evinize gelen hasarlar için ödeme almanız mümkündür, evin yıkımı gibi durumlardan dolayı meydana gelen eşya hasarı gibi kayıplarınız için ödeme almanız söz konusu olamaz. Buna ek olarak DASK, yıkılmayan ama hasar gören binalarda belirli bir sınırı aşmayana kadar binanın güçlendirilme masrafları gibi masraflar için de ödeme yapar.

DASK poliçe sorgulama işlemleriniz için kullanabileceğiniz birden fazla yöntem bulunur. Bu yöntemlerin hepsinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız gibi kişisel bilgileriniz ve adres bilginizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Kullanabileceğiniz ilk yöntem https://www.dask.gov.tr/e-services/portal/searchPolicy linkine tıklamaktır. Linke tıkladıktan sonra DASK resmî web sitesinin poliçe sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfayı açtıktan sonra gerekli bilgileri paylaşarak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise https://www.turkiye.gov.tr/dogal-afet-sigortalari-kurumu linkini ziyaret etmektir. Bu sayfa ile DASK poliçe sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmek için e-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekir.

DASK hesaplama işlemi için standart bir formül bulunmamaktadır. DASK poliçe ücretleri, taşınmaz mülkünüzün adresi ve büyüklüğü gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. DASK poliçe hesaplama işlemleri için https://www.dask.gov.tr/e-services/portal/calculatePremium linkini kullanabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra yönlendirileceğiniz sayfada söz konusu olan taşınmaz mülkün adresi ve büyüklüğü gibi bilgileri paylaşarak hesaplama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
DASK İletişim Bilgilerine Nasıl Ulaşabilirim?
DASK iletişim bilgileri şu şekildedir:
• E-posta: [email protected]
• Adres: İnkılap Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. Ak Ofis No:8 Bağ. Böl. No:1 Kat:7 34768 Ümraniye/İSTANBUL
• FAX Numarası: +90 (216) 474 23 64
• Çağrı Merkezi Numarası: 125

DASK müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek için Alo 125 DASK çağrı merkezi hattını aramalısınız. Bu hattı arayınca önce daha hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmek için sesli yanıt sistemine aktarılırsınız. Sonrasında talebinize göre ya da işlemlerinizi gerçekleştiremediyseniz müşteri hizmetlerine aktarılırsınız.

DASK hasar sorgulama işlemleri için https://dask.gov.tr/e-services/portal/queryClaim linkine tıklamanız gerekir. Bu linke tıkladıktan sonra yönlendirildiğiniz sayfada vergi numarası gibi çeşitli bilgilerinizi paylaşarak hasar sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak https://www.turkiye.gov.tr/dogal-afet-sigortalari-hasar-sorgulama linkini kullanarak da taşınmaz mülkünüzün hasar durumunu öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden DASK poliçe yenileme işlemi yapmak mümkün değildir. Bu işlemi DASK müşteri hizmetlerini arayarak ya da DASK resmî web sitesini kullanarak yapmanız gerekir. İşlemlerinizi gerçekleştirirken vergi numarası ve adres bilgileri gibi önemli bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde paylaşmanız gerekir. Aksi taktirde işlemlerinizi gerçekleştiremeyebilirsiniz ve hatta güvenlik sebebi ile çağrı merkezi üzerinden işlem yapmanız engellenebilir.

DASK yaptırma zorunluluğu yoktur ve DASK yaptırmayan mülk sahiplerine herhangi bir ceza verilmez. Ancak, DASK yapılmayan mülkün birçok şeyden faydalanması mümkün değildir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı