e-İrsaliye düzenleme programı kullanım alanları nelerdir?

e-İrsaliye düzenleme programı, e-dönüşüm sürecine dâhil olmanızı sağlar. e-İrsaliyeler, kâğıt irsaliyenin dijital ortamda hazırlanan hâlidir.

EKONOMİ 14.11.2023, 14:40
1
e-İrsaliye düzenleme programı kullanım alanları nelerdir?
Dijital ortamda düzenlenen irsaliyeler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde oluşturulur. e-İrsaliye alanları alıcı ve satıcı arasındaki tüm sevk işlemlerinde kullanılabilir.
e-İrsaliye düzenleme programına dâhil olmak istiyorsanız GİB portalına başvurabilir, şirketinize ait bilgi işlem teknolojilerini kullanabilir ya da entegrasyon firmalarını tercih edebilirsiniz. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen pek çok işletme, e-İrsaliye düzenleme programına dâhil olmakla yükümlüdür. GİB kanunları gereğince e-İrsaliye kullanma zorunluluğu bulunan kurumları şu şekilde sıralanabilir:
● Demir-çelik imal eden kurum ve kuruluşlar,
● Şeker imal edenler,
● Gübre takip sistemine dâhil olan işletmeler,
● Maden işletme ruhsatı olanlar,
● Tüccarlar, komisyoncular.
e-İrsaliye düzenleme programı ne işe yarar?
e-İrsaliye düzenleme programı, hukuki niteliğe sahip irsaliyeler oluşturmanızı sağlar. e-İrsaliye programı sayesinde sevk işlemlerinizi tamamlayabilir, alıcılara ulaştırabilir veya başka bir işletme tarafından gönderilen irsaliyeleri kabul edebilirsiniz. Dilerseniz gönderdiğiniz ya da teslim aldığınız e-İrsaliyeleri depolayabilirsiniz. Üstelik depoladığınız irsaliyeler, 10 yıl boyunca muhafaza edilir. Bu sayede hukuki süreçlerde veya çeşitli düzenleme gerektiren durumlarda e-İrsaliyelere ulaşabilirsiniz.
e-İrsaliye düzenleme programı, sevk işlemlerinde oluşabilecek olumsuz durumları da minimum seviyeye indirir. Ürünlerin hatalı bir şekilde gönderilmesi, reddedilmesi ya da iade edilmesi gibi durumlarda e-İrsaliyeler üzerinde hızlı bir şekilde değişiklik yapabilirsiniz. e-İrsaliye düzenleme programıyla kâğıt irsaliyeler arasındaki en belirgin fark, programda yer alan bilgilerdir. Program içerisinde hem alıcı hem de satıcıya ait bilgiler yer alır. Satılan ürüne ait özellikler ve tarihî bilgiler, her irsaliyede mutlaka bulunur.
e-İrsaliye düzenleme programı içerisinde, kâğıt irsaliyeye ek olarak plaka ve sürücü kimlik bilgileri yazılır. Bu sayede alıcı ve satıcı arasındaki tüm bilgiler şeffaf ve detaylı bir şekilde yansıtılır.
e-İrsaliye düzenleme programı kullanma avantajları nelerdir?
e-İrsaliyeye geçiş yapan kurumlar, işlerini hızlı ve pratik bir şekilde tamamlama fırsatı yakalar. Üstelik e-İrsaliye düzenleme programı, iş süreçleri hızlandırırken güvenli bir altyapı sunar. Alıcı ve satıcı arasındaki irsaliye düzenini verimli şekilde yönetmenizi sağlar. Bu sayede iş yükünü birimlere ayırarak operasyonel sürecinizi destekler.
e-İrsaliye düzenleme programı kullanmanın beraberinde getirdiği avantajlardan biri de basma, karyolama ve arşivleme giderlerini azaltmasıdır. Bu sayede belgelerinizin kaybolma veya hasar görme ihtimalini minimuma indirir. Bu durum kâğıt israfını da önleyerek çevre dostu bir çalışma prensibi kazanmanızı sağlar. Dilerseniz hazırladığınız e-İrsaliyeyi SMS ile gönderebilir, müşterilerinizden hızlı geri dönütler alabilirsiniz.Şirketler için avantajlı çözüm stratejileri sunan eLogo, e-İrsaliyenin sunduğu tüm avantajları bir araya toplar. ERP ve muhasebe programları ile uyumlu çalışan sistem, sahip olduğunuz yazılımlara kolayca entegre olur. Siz de eLOGO irsaliye düzenleme programı ile sevk işlemlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı