Edirne'de tarihi bir gelenek yaşıyor: Camilerde mukabele heyecanı!

Edirne'nin tarihi camilerinde Ramazan ayının manevi atmosferini artıran mukabele geleneği yaşatılıyor. Selimiye Camii, Eski Camii ve Üç Şerefeli Camii gibi ikonik yapılarda her gün öğle ve ikindi namazı öncesinde hafızlar tarafından Kur'an-ı Kerim okunuyor.

GÜNDEM 20.03.2024, 11:10
1
Edirne'de tarihi bir gelenek yaşıyor: Camilerde mukabele heyecanı!
Ramazan ayının manevi atmosferi Edirne'yi sarmışken, tarihi camilerde mukabele geleneği de yaşatılıyor.
Selimiye Camii, Eski Camii ve Üç Şerefeli Camii gibi tarihi mabedlerde her gün öğle ve ikindi namazı öncesi hafızlar tarafından Kur'an-ı Kerim okunuyor. Bu gelenek, Ramazan'ın bereketini ve maneviyatını Edirnelilerle buluştururken, asırlık bir geleneğin de yaşatılmasını sağlıyor.

Mukabelenin yankısı Edirne sokaklarında yankılanırken, vatandaşlar da bu manevi atmosfere ortak olmak için camilere akın ediyor. Kimileri hafızların okuduğu ayetlere kulak verirken, kimileri de yanlarında getirdikleri Kur'an-ı Kerim'lerle mukabeleye eşlik ediyor. Bu geleneksel hatim duası, Ramazan'ın huzurunu ve bereketini Edirne'ye taşıyor.

Ramazan ayının bereketi Edirne'yi kucaklıyor ve tarihi camilerde devam eden mukabele geleneği ile manevi bir coşku yaşanıyor.
Selimiye, Eski Camii ve Üç Şerefeli Camii gibi tarihi mabedlerde, hafızların ve hafız adaylarının birbirleriyle yarışarak okuduğu Kur'an-ı Kerim'in tilavetleri, Ramazan'ın coşkusunu doruk noktasına taşıyor.

Mukabeleyi takip etmek isteyen vatandaşlar dinleyerek veya yanlarında getirdikleri Kur'an-ı Kerim'le okunan ayetlere eşlik ediyor.
Vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından namazlarını kılıp dua ettikten sonra camiden ayrılıyor.

Ramazan ayının asırlık geleneği mukabelenin Edirne'de devam ettirildiğini ve bu mübarek ayın ibadetle geçirilmesi gerektiğini söyleyen Eski Cami İmamı İsmail Şen, devamında şunları kaydetti:

"Mukabele karşılıklı okuma anlamı geliyor. Peygamber efendimiz Cebrail aleyhiselam ile ramazan aylarında Kur'an-ı Kerim'i tekrar birbirine okumuşlar. Bu gelenek İslam'ın doğuşundan beri hep devam etmiştir. Ülkemizdeki camilerde de bu gelenek sürdürülür. Kentimizdeki tarihi camiler için ayrı bir önemi var. Cemaatimiz gelir okunan ayetleri dinler, Kur'an'dan takip eder. Cenabı Allah okumuş olduğumuz Kur'anları kabul etsin."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı