Eğitim Bakanlığı onaylı 4 farklı kategoride kitap okuma yarışması

Eğitimin temel taşlarından biri olan kitap okuma alışkanlığını teşvik etmek için harekete geçen dernekler, sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle yeni etkinliklere imza atıyor. Son olarak, Uluslararası Eğitimciler Derneği, 4 farklı kategoride kitap okuma yarışması düzenlediğini duyurdu.

EĞİTİM 02.11.2023, 12:35
2
Eğitim Bakanlığı onaylı 4 farklı kategoride kitap okuma yarışması
Kitap okuma alışkanlığı kazandırılmak istenen öğrencilerin aynı zamanda araştıran, düşünen, analiz eden ve öğrendiklerini pratiğe dökebilen gençler olması amaçlanıyor. Uluslararası Eğitimciler Derneği de Türkiye'de okuma kültürünün daha üst seviyelere çıkarılması için Aydınlık Yarınlara Kitap Okuma Yarışması başlığıyla kaybedeni olmayan bir yarışma düzenlediğini duyurdu. 4 farklı kategoride gerçekleştirilecek yarışmanın sonunda 10 bin kişiye toplam 2 milyon TL değerinde ödül dağıtacak.
"Pandemi döneminde öğrencilerimizden ayrı kalmıştık. Onların zihin ve kalp dünyasını boş bırakmamak adına bir arayışa girdik” diyen Uluslararası Eğitimciler Derneği Başkanı Yusuf Irmak, “Arayış sürecimizin sonunda, öğrencilerimize kitaplar okutmak ve bunun sonucunda bir ölçme değerlendirme yapmanın gerekliliği ile kitap okuma yarışması yapmaya karar verdik. Bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceğimiz yarışmamızda toplam 10 bin kişiye ödül vereceğiz” dedi.
“Geçen yılki yarışmaya 37 farklı ülkeden 195 bin kaydoldu”
Bu yola, öğrencilerin okuma alışkanlığının daha üst seviyelere çıkarılmasına, kelime hazinesinin zenginleştirilmesine, toplumda okuma kültürünün yerleştirilmesine, kitap sevgisinin artırılmasına zemin oluşturmak amacıyla çıktıklarını belirten Yusuf Irmak, ilk yarışmamızı 2021'de düzenledik ve buna yaklaşık 13 bin kişi katıldı. Yarışmadan çok ciddi memnuniyetler olduğunu görünce yarışmayı gelenekselleştirmeye karar verdik. 2022'de Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile daha kapsamlı bir şekilde düzenlediğimiz yarışmamıza 37 farklı ülkeden 195 bin kişi kaydoldu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen yarışmamızda 7 bin 550 kişiye ödül ve hediye verdik. Ödül kazanan yarışmacılara ödüllerini takdim ederken gerçekten müthiş bir coşku ve memnuniyetle karşılaştık. Hatta veliler de yarışmaya katılmayı talep etti. Biz de yarışmaya yetişkin kategorisini ekledik. Her kategori için ayrı seviyelerde kitaplar yazdık. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmamıza bu yıl rekor bir başvuru bekliyoruz" 

“Bu sene Üniversiteliler, Anne-Babalar ve Öğretmenler de Katılabiliyor”
Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın en kolay yolu beraber kitap okumaktır.
Geçtiğimiz yıl, Türkiye genelinde yapılan ödül törenlerinde velilerden gelen “biz de çocuklarımızla birlikte yarışmaya katılmak istiyoruz” talebini karşılıksız bırakmadık. Ve bu sene yetişkin kategorisi de ekleyerek lise üstü veya 19 yaş üstü herkesi bu kategorinin kitabı olan Delilleriyle İman Esasları kitabından istifadeye davet ediyoruz, ifadelerini kullandı.
“10 bin kişiye 2 milyon TL değerinde ödül vereceğiz”
Milli ve manevi değerlerimizi yaymak ve yaşatmak gayesine hizmet eden kıymetli kitaplar yazdıklarını aktaran Uluslararası Eğitimciler Derneği Başkanı Yusuf Irmak, sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle derece, mansiyon, danışman ve yerel ödüller olmak üzere 4 farklı ödül dağıtacaklarını söyleyerek şu detayları şöyle paylaştı:
“Katılımcılar için her kategoriye ayrı kitap yazdık. İlkokul öğrencileri ‘Abdullah'ın Not Defteri’, ortaokullular ‘Elmadan Bakmak’, liseliler ‘İnanıyorum Çünkü’, yetişkinler ise ‘Delilleriyle İman Esasları' kitaplarından online olarak sınava girecekler. 2 ve 3 Aralık'ta gerçekleştirilecek sınavımız her kategori için farklı saatlerde düzenlenecek. Yarışmacılara sınava girecekleri saat ve tarih kısa mesaj (SMS) yoluyla bildirilecek. Yarışmanın biricisi Iphone 15, ikincisi Monster Notebook ve üçüncüsü ise Apple Watch 8 kazanacak. 4 ila 8. yarışmacılar da altın kazanırken, toplamda 10 bin kişiye 1 milyon TL değerinde ödül dağıtılacak. Ayrıca, yarışmayı başkasına duyurup sınava katılmalarını sağlayanlara da ek puan verilirken, her kategoride tam puan alan 8 bin kişiye de kitap seti hediye edeceğiz. Kayıt sırasında kişiye özel oluşturulan referans koduyla en çok kişiyi yarışmaya dahil eden ilk 100 yarışmacıya da ödül verilecek. Katılım şartları, ödül detayları, yarışma hakkında tüm merak edilen bilgilere internet sitemiz www.aydinlikyarinlara.com üzerinden ulaşmak mümkün.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı