Eğitimciler Soykırıma Karşı Yürüdü

Eğitim-Bir-Sen öncülüğünde eğitimciler Ankara’da BM Ankara Temsilciliği’ne yürüdü. Eğitimciler 7 Ekim’den beri işgalci İsrail tarafından Gazze’de gerçekleştirilen soykırıma dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri yürüyüşte “BM Harekete Geçmeli, Gazze’ye Soykırım Bitmeli” diye BM’ye ve uluslararası kuruluşlara seslendi.

GÜNDEM 02.11.2023, 04:35
2
Eğitimciler Soykırıma Karşı Yürüdü
Eğitim-Bir-Sen öncülüğünde Ankara’da bir araya gelen eğitimciler, soykırımcı İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği soykırıma yürüyüş gerçekleştirirken, yürüyüşün ardından BM Ankara Temsilciliği önünden “BM Harekete Geçmeli, Gazze’ye Soykırım Bitmeli” diyerek seslendi. Eğitim-Bir-Sen adına açıklamayı gerçekleştiren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 25 gündür İsrail’in vahşi saldırılarının devam ettiğini belirterek, savaş suçlarının üstünü örtmeye çalıştığını belirtti.

Katil İsrail’in geçen 25 günlük süreçte 8 bin insanı katlettiğini belirten Yalçın, 600 binin üzerinde insanın yerinden edildiğinin altını çizerek, “Katil İsrail savaş suçlarının üstünü örtmek için interneti kesti, iletişim hatlarına zarar verdi. Çığlıklar duyulmasın vahşet görülmesin diye Gazze’yi dünyadan kopardı, altını üstüne getirdi; Gazze yok oluyor. Gazze ölüyor. Gazze’de ölen sadece masum siviller değil, Gazze’de insanlık ölüyor!” dedi.

Mescid-i Aksa’da 1948’den beri işgalin sürdüğüne dikkat çeken Yalçın, Gazze’nin ise 16 yıldır abluka altında olduğunu belirterek, “Kudüs, 75 yıldır acının başkenti. Gazze 16 yıldır abluka altında ölümle pençeleşiyor. Dünyanın en büyük açık hava hapishanesini kuran, bu duruma sesini çıkaranı vuran, okulları bombalayan, hastaneleri hedef alan, tahliye için açılan güvenlik koridorlarını bile vuran İsrail vahşete, soykırıma meşru müdafaa diyor. Oysa bu savaşın tek nedeni Filistin’in işgali, çözüm ise İsrail’in defolup gitmesidir” ifadelerini kullandı.
Eğitim-Bir-Sen’in BM’ye kuruluş ilkelerini hatırlatmak için bu eylemi gerçekleştirdiklerini ifade eden Yalçın, Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’ne dikkat çekerek, “İşgal altındaki Gazze’de bebekler hür doğmuyor, 25 günde 3 bin bebek ve çocuk bombalarla katledildi. Gazze Eğitim Bakanı, ‘Ders dönemimiz resmi olarak bitti’ dedi. Okul çağındaki çocuklar ya mezarda ölü, ya bombalar altında yaralı. Gazze’de Okula gidecek çocuk kalmadı. Herkes eşit, Müslümanlar hariç, herkes özgür, Filistinliler hariç, öyle mi? BM’ye soruyoruz: Dünya barışını böyle mi sağlayacaksınız? Bugün dökülen kanların nedeni bu çarpıklık, vahşete dönüşen bu sahtekârlıktır” diye konuştu.

Uluslararası topluma barış için harekete geçme çağrısında bulunan Yalçın, ateşkesin tasarıdan kalıcı barışa geçmesi gerektiğinin altını çizerek, "Su, gıda, elektrik, gaz, telefon, internet erişimi sağlanmalı, tıbbi yardım ve temel ihtiyaçların girişi için acil insani koridor açılmalı, başta DSÖ, UNICEF olmak üzere BM’ye bağlı tüm kuruluşlar Gazze’deki vahşete karşı görevlerini yapmalı, katliamın durdurulması için insani, siyasi, diplomatik tüm girişimler seferber edilmeli” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı