Ehliyet alacaklar dikkat! Yeni yılda yüzde 100 zam geliyor

Türkiye'de enflasyon zamlarından biride ehliyet kurslarını vurdu fiyatlar 10 bin lirayı geçti. Yeni yılda ehliyet kurslarına yüzde 100 zam gelmesi bekleniyor.

EKONOMİ 16.11.2023, 03:05
Ehliyet alacaklar dikkat! Yeni yılda yüzde 100 zam geliyor
Türkiye Gazetesi'nden Kaan Zenginli'nin haberine göre; Son bir yılda sürücü kurslarına gelen yüksek zamlar sürücü adaylarının eleştirilerine sebep oluyor. Bugün; ehliyet kurs ücretleri 7.500 liradan başlıyor. Harç ücretleri ile birlikte fiyat 10 bin lirayı geçiyor. 2024 yılında ise harç ve kurs ücretlerine zam yapılması bekleniyor. Toplam fiyatın 20 bin lirayı bulacağı tahmin ediliyor.
Olcay Sürücü Kursu sahibi Ramazan Soydaş şunları belirtti, "Sürücü adayları için kullanılan araçlar normalden çok daha fazla yoruluyor. Acemi sürücüler araçlara zarar verebiliyor. 1 yılda 3 defa debriyaj seti değiştirdiğimizi biliyoruz. Ayrıca çeşitli kazalar da meydana geliyor. Sigorta ücretleri ise normal araçlardan daha pahalı. Yedek parça maliyetleri de yükseldi. Bunlar en basit maliyetler. Akaryakıt ücreti, çalışanların maaşları, faturalar, kira derken tüm giderleri ücretlere yansıtmak zorunda kalıyoruz. Bugün 7.500 lira olan kurs ücretinin 2024 yılında 15 bin lira olması gerekiyor. Harç zamları ile birlikte ehliyet almak 20 bin lirayı bulabilir" dedi 
Sürücü adayları ise kurslardan şikayet ediyor. Yakın zamanda sınava girerek yazılıdan 95 puan alan Süleyman Canoluk "Sadece kursa 8 bin lira ödedim. Direksiyon sınavından bilinçli olarak bırakıldım. Sürüşte yalnızca bir kere araba stop etti. Burada bir art niyet var. Benim gibi binlerce kişi bulunuyor. Direksiyon hocaları mobbing (baskı) uyguluyor. Bir kez daha kursa yazdırmak için bilinçli sınavdan bırakılıyor" dedi.
Canoluk verilen eğitimlerin yüzeysel olduğunu söyleyerek şunları aktardı,"Özelikle direksiyon eğitimlerinde sorunlar var. Direksiyon hocalarına soru soramıyoruz. Bu durumda eğitimsiz sürücüler yollara çıkıyor" diye konuştu. Sürücü adayı Koray Doğu da kurs ücretlerinin pahalı olduğunu, ehliyet almak için kredi çekmek zorunda kaldığını belirterek, kredi desteği talebinde bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı