Ek MTV için kritik gün: Ödenen paralar geri alınabilecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile hayata geçirilen ve tartışmaları da beraberinde getiren ek MTV'nin iptali için bugün Anayasa Mahkemesi toplanacak

GÜNDEM 28.09.2023, 07:55
1
Ek MTV için kritik gün: Ödenen paralar geri alınabilecek mi?
Anayasa Mahkemesi ( AYM), ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali talebini bugün görüşecek.
Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP), ek MTV'nin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle AYM'ye başvurmuştu. Düzenleme, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerine karşı 2023 yılında araç sahiplerinden bir defalık ek MTV alınmasını öngörüyordu. Ağustos ve kasım aylarında iki eşit taksit halinde ödenen ek MTV'nin ilk taksidini araç sahiplerinin yüzde 87'si ödemiş, yüzde 13'lük bir kesim ise düzenlemenin iptal edileceğini düşünerek ödeme yapmamıştı.
Vergi Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Funda Başaran, AYM'nin ek MTV'yi iptal etmesi durumunda dava açan mükelleflerin paralarını geri alabileceğini belirtti. Başaran, eğer 6 Eylül'e kadar dava açılmış ve ödeme yapılmışsa Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı sonrasında yapılan ödemelerin faiziyle geri verileceğini ifade etti.
Ödeme yapmış ancak dava açmamış olanların paralarını geri alamayacağının altını çizen Başaran, bu kişilerin ödemeyi yaparak mevcut hukuki düzenlemeyi kabul etmiş sayılacaklarını söyledi.
Ödemeyi yapmayanların ise Anayasa Mahkemesi kararı açıklanmadan önce vergi dairesinden ödeme yaparak arından hemen dava açmaları gerektiğini dile getirdi. 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı