Ek MTV'nin ardından yeni bir vergi daha geliyor! Arabası olanlar yandı

Araç sahiplerine Ek MTV'den sonra bir kötü haber daha geldi! Yeni yıla girmemize çok az bir süre kala, araç sahiplerini bekleyen bu yeni vergiyle ilgili detaylar belli oldu. İşte aracı olanların ödeyeceği yeni vergi.

EKONOMİ 28.12.2023, 14:30
2
Ek MTV'nin ardından yeni bir vergi daha geliyor! Arabası olanlar yandı
Yeni yıla sayılı günler kalırken, yeni yıl  araç sahipleri için ek finansal zorlukları beraberinde getirecek. 6 Şubat'ta yaşanan depremler için toplanan Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ardından şimdi de yeni bir ek vergi kararı çıkarken bu karar, araç sahipleri tarafından tedirginlikle karşılandı.
Orta Vadeli Program’da (OVP), Karbon Vergisi’yle ilgili şu ifadelere yer aldı:
"Karbon vergisi niteliği taşıyan vergiler gözden geçirilecek ve tamamlayıcı karbon vergisi dahil karbon fiyatlandırma araçlarının kalkınma ve yatırım ortamı üzerinde yol açacağı ekonomik ve sosyal etkiler analiz edilecektir. Enerji tüketiminde verimliliğin artırılması, iklim değişikliği ve çevre kirliliği ile mücadele edilmesine yönelik vergi uygulamalarına devam edilecektir."

Bu nedenle önümüzdeki dönemde başta bu vergiden en çok etkilenecek sektörler olmak üzere bazı sektörler için yenilenebilir enerji teşvikleri veya müeyyideleri getirebilir.
Karbon vergisi yerine geçecek ve yurt içinde uygulanacak telafi edici bir vergi türü de bekleyebiliriz.

Karbon vergisi, dünya genelinde iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında gündeme geldi. Bu vergi, üretim ve tüketim faaliyetlerinden kaynaklanan karbon salınımını azaltmak amacıyla üretilen ürünlere ve hizmetlere ek bir vergi olarak uygulanıyor.

Karbon vergisi; petrol, doğalgaz, kömür, linyit ve tüm ürünlerin üretimi, ithalatı ve satışı sırasında oluşan sera gazı emisyonlarına göre hesaplanıyor. Ürünün karbon ayak izi ile orantılı olarak belirleniyor. Söz konusu vergi, Türkiye’de üretilen ürünlerin yanı sıra ithal edilen ürünler için de geçerli olacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı