Ekonomi Koordinasyon Kurulu 2024 yılının önceliklerini açıkladı!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan toplantı sonrasında yazılı açıklama geldi.

EKONOMİ 22.01.2024, 15:30
Ekonomi Koordinasyon Kurulu 2024 yılının önceliklerini açıkladı!
Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK)  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanırken toplantı sonucunda 2023 yılında enflasyonla mücadele, mali disiplinin sağlanması, büyümenin dengelenmesi, cari açığın azaltılması ve rezervlerin güçlendirilmesi konularında önemli adımlar atıldığı ifade edilirken 2024 yılının öncelikleri kamuoyuna duyuruldu.
Toplantı sonrası yapılan açıklamada, enflasyonla mücadelede kararlı bir şekilde sürdürülen çabaların meyvelerini verdiği ve 2023 yıl sonu enflasyonunun Orta Vadeli Program hedefinin altında kaldığı vurgulandı. Mali disiplinin sağlanmasına yönelik tedbirlerin bütçe açığını milli gelire oranında olumlu bir düzeyde gerçekleştirdiği belirtilirken, geçen yıl ihracatta rekor kırıldığı ve cari işlemler açığının gerilediği ifade edildi.
2024 yılına dair öncelikler arasında, büyümenin dengeli ve sürdürülebilir olması, istihdam artışının devamı, dezenflasyon süreci, verimlilik artışı, cari açıkta iyileşme ve sosyal refahın korunması bulunuyor. Toplantıda, kripto varlık ekosistemini düzenlemek amacıyla yapılan mevzuat çalışmalarının da değerlendirildiği ve bu çalışmaların ülkenin gri listeden çıkmasına katkı sağlayacağı ifade edildi.
Ayrıca, Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nin faaliyetlerini desteklemek amacıyla gerçekleştirilen KİT yönetişim reformuna dair çalışmaların ele alındığı belirtilerek, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda bu reformların 2024 yılı içinde hayata geçirilmesine karar verildiği aktarıldı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı