Ekonomist Ömer Rıfat Gencal'den şoke eden yorum! Enflasyonun düşmesi önündeki en büyük engeli açıkladı

Ekonomist Ömer Rıfat Gencal, TÜİK ve ENAG’ın açıkladığı enflasyon rakamları arasındaki farka deyindi.

EKONOMİ 04.11.2023, 06:20
Ekonomist Ömer Rıfat Gencal'den şoke eden yorum! Enflasyonun düşmesi önündeki en büyük engeli açıkladı
Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre; enflasyon yıllık yüzde 61,36, aylık yüzde 3,43 oldu.
Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre ise Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ekim ayında yüzde 5,09 artarken, E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı yüzde 126,18 olarak kaydedildi.
Elipshaber'den Deniz Dalgıç'ın haberine göre ekonomist Ömer Rıfat Gencal, TÜİK ve ENAG’ın açıkladığı enflasyon rakamları arasında büyük farklılıkların devam ettiğini belirterek, “TÜİK’in rakamlarına kamuoyunun çok büyük bir kısmının inanmıyor olması bir devlet kurumunun maalesef düşmüş olduğu durumu gösteriyor.
Bu enflasyonun düşmesi önünde en büyük engel” dedi. Türkiye'de kurumların “erozyona” uğradığını söyleyen Gencal, “Ekonomi yönetiminin liyakatli, iyi niyetli, gayretli ve biraz daha cesaretli olması lazım. Verilerin karartıldığı, açıklanmadığı bir ortamda TÜİK’in rakamlarını yorumlamak maalesef çok mümkün değil” diye konuştu.

Ekonomist Ömer Rıfat Gencal, TÜİK ve ENAG’ın açıkladığı ekim ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Gencal, TÜİK ve ENAG enflasyon rakamları arasında büyük farklılıkların devam ettiğini belirterek, “TÜİK’in rakamlarıyla ENAG’ın rakamlarının sağlamasını yapabileceğimiz yegane yer kredi kartı harcamaları. Ben geçen seneyle karşılaştırdığınız zaman TÜİK’in rakamlarının daha gerçekçi olduğunu görüyorum.
çok üzücü ama TÜİK’in rakamlarına kamuoyunun çok büyük bir kısmının inanmıyor olması bir devlet kurumunun maalesef düşmüş olduğu durumu gösteriyor. Bu enflasyonun düşmesi önünde en büyük engel” dedi.
Ekonomiye güven olması gerektiğini vurgulayan Gencal, “Rakamları doğru açıklamadığınız, şeffaf ve hesap verebilir olmadığınız sürece açıklamış olduğunuz rakamlara güveninin ortadan kalktığı her ortamda maalesef size inanan olmaz. Size inananın olmadığı yerde de başarılı olamazsınız.
İnsanları hedefe kilitleyemezsiniz. Aylık enflasyon 3,43 gelmiş, bence 2,5 açıklasalardı çok daha iyi olurdu. En azından yapılacak olan ücret zamlarıyla biraz daha çalışanı ezerlerdi.
Cebinden daha fazla para alırlardı. Bütçe açıklığını kapatırlardı ki bundan sonraki nesil belki birazcık nefes alırdı” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı