Ekonomistler dolar kuru için uyardı! Dolar 10 TL olur, yapmayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz ve enflasyon açıklaması dolar kuru için gergin bekleyişe neden oldu. Bir miktar geri çekilen dolar kuru yeniden yükselişe geçti. Uzman isimler dolar kuru için net konuştu

EKONOMİ 06.08.2021, 16:05
25
Ekonomistler dolar kuru için uyardı! Dolar 10 TL olur, yapmayın
Dolar kuru şu saat itibariyle 8,59 TL seviyesinden işlem görüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz gün canlı yayında yaptığı açıklamada, “Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok.” demişti. Ekonomistler Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir, Erdoğan’ın bu açıklamaları üzerinden dolar kuru değerlendirmesi yaptı. Dolar hakkında ciddi uyarılarda bulunan Zelyut, “Bugün Berat Albayrak döneminden 3 büyük fark var; hatada ısrar edilirse bu farklar kuru çift hane yapabilir.” dedi. Peki, dolar kuru ne olacak? Erdoğan’ın açıklamaları dolar fiyatı açısından neler ifade ediyor?
Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir, Youtube kanalında, “Dolar 10 olacak yapmayın!” başlıklı yayınında dolar kuru için korkutan tahmin ve uyarılarda bulundu.
Evren Devrim Zelyut, “Geçtiğimiz günlerde sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını takip etmişsinizdir. Enflasyon düşecek, faizi de düşürmemiz gerekiyor. Bu iş böyle olmaz tarzında açıklamalar yaptı. Burada tekrar geçmişe mi dönüyoruz diye bütün piyasa şimdi düşünüyor ve tam da bunun üstüne bu sabah Bloomberg HT’deki bir mülakat yayınlandı. Fitch Ratings Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bankacılık Direktörü Ahmet Kılınç Bey dedi ki Türk Lirası olan güvenin zayıflaması ve mevduat sahiplerinin kur oynaklığından elde edebilecekleri kazançlara yönelmiş yönelmesiyle dolarizasyon Türkiye'de artabilir dedi ve Türkiye'de bankacılık sektöründe dolarizasyonun yüzde 55 ile zaten yüksek olduğunu ve son yıllarda da keskin bir şekilde yükseldiğinin altını çizdi ve bu işin bu dolar kurundaki yüksekliğin bankaları da bir şekilde etkileyeceğini o yayında anlattı. Yani sürpriz değil tabiki bunları bizde zaten okuyucularımıza dinleyicilerimize yazdık, anlattık falan ama. Benim şimdi Remzi aklımda şöyle bir şey var yani çok vesvese mı ediyorum diyorum ki dolar 10 TL olacak, yapmayın etmeyin. Gittiğiniz yol yol değil. Bir an önce bu işlerden geri dönün. Reel politik, yerel ekonomik düzene geri dönün diyorum.” dedi.
Remzi Özdemir ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları üzerinden dolar kuru için şunları söyledi:
“Çünkü Erdoğan bu konuşmayı bugüne kadar 17 defa yapmış google’a baktığınız zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz de yüzde yazdığınız zaman 1 milyona yakın bir sonuç çıkıyor. Fakat Erdoğan'ın bu son konuşması bize bir şeyi gösterdi. Erdoğan gerçekten doların düşmesini istemiyor. Cumhurbaşkanı dolar ne zaman düşerse bir anda devreye giriyor BİR açıklama yapıyor işte bunu londra'da ki ekonomistlerin toplantısında bc hangi yayında hatırlamıyorum ama orada başlattı ilk bunu faiz enflasyon konusundaki değerlendirmesini ertesi gün dolar patladı. Merkez Bankası daha birçok ve bunların hepsini canlı yayında yapıyor. Cumhurbaşkanı ve hemen yapar yapmaz dolar fırlıyor, gidiyor, türk lirası yerlerde sürünüyor.
Burada şunu çıkarmak lazım. Cumhurbaşkanı bu kadar danışmanları var. Yani cumhurbaşkanının tek başına verdiği bir karar olduğunu sanmıyorum. Burada hükümetin dövizle ilgili bence önemli bir karar var. Çünkü bir ülkenin durduğu yerde kendi parasına kurşun sıkması ne iktisat mantığı ne de başka bir mantığa sığmaz. Yani dolar düşüyor, bildiğimiz 8,30’un dahi altını görmüşken kısa sürede olsa ama bu trend devam etseydi belki biraz daha gelirlerdi. Cumhurbaşkanı neden canlı yayına çıkıp da tekrar faizler düşecek. Göreceksiniz, düşüreceğiz vs. şudur, budur. Burada aynı zamanda Merkez Bankası'nın özerkliğini, bağımsızlığını da yaralıyor. Hemen arkasına baktık. Dolar bugün tekrar 8,60 seviyelerine yakın seviyede seyrediyor.
Erdoğan bunu neden yapıyor? Erdoğan'ın bir kere şu açıklamalarıyla Türk Lirası'nı güçlendirmek istemediğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan rekabetçi bir kur içimi çünkü damadı da aynısını söylüyordu. Bırakın dolardaki yükselişi bu rekabet kazandırıyor bize diye acaba şimdi düşünüyorum. Erdoğan'da Albayrak gibi düşünüyor. Dolardaki her artışın Türkiye özellikle turizm, ihracat vs. bunlara bir yarar sağladığını, yurt dışından yeni kaynak gelebileceğini düşünüyor. Türk lirası getirdikçe. Bana göre böyle bir düşüncesi var. Böyle bir düşünce olduğu için de bugün dolar düşmüyor. Peki diyeceksiniz ki bir taraftan da dolarizasyon var. Evet, bence dolarizasyon en büyük önlerinde sorun yani zayıf türk lirası bu iktidarın politikası olabilir. Çünkü politikası olmamış olsaydı Cumhurbaşkanı hiçbir şey yapmasına gerek yoktu. Bakın son 10 güne bakın. Son 10 gün Cumhurbaşkanı sadece konuşmasa dahi dolar düşüyordu ama Cumhurbaşkanı araya girdi. Yani konuşmayı yaptı. Gündemimizde Merkez Bankası yok, faiz yok. Hiçbir şey yokken böyle bir konuşma yapması bence sadece rekabetçi bir kur yaratma isteğinden kaynaklanıyor.
Türkiye hazırlıksız gidiyor. Türkiye'nin enflasyonu filan bu mantıkla düşürmesi imkansız BİR şey eğer gerçekten merkez bankası'nın bir kurum var ise ki son Cumhurbaşkanı son konuşmasında talimatı görüyoruz. Bu da ortada bağımsız bir Merkez Bankası’nın olmadığını gösteriyor. Yine de biz varis ediyoruz. Merkez Bankası esas görevi olan enflasyonla mücadeleyi fiyat istikrarını sağlamak için harekete geçmesi gerekiyor. Bunun için elindeki tek silah vardır. O da faiz artışı Cumhurbaşkanı son konuşmasıyla bu faiz artışı silahını elinden alacağım diyor ve o halde nasıl sağlayacak işte bunu iktisadi ilmi ile yanıt vermek mümkün değil. Bu nedenle bu soruna ben mantıklı bir yanıt bulamıyorum ama Merkez Bankası hükümetin ya da cumhurbaşkanının büyük umutlarla getirdiği kendisi gibi düşündüğünü düşünen, düşündüğü bir insanı Merkez Bankası Başkanı yaptı. Ve bu insan daha çok değil. 20 gün önce ne dedi? Temmuz ve Ağustos aylarını enflasyon yükselecektir dedi. Temmuz'u gördük, rekor seviyede yükseldi ya ağustosta da yükselecek demektir. Zirveyi gördük demek bence çok mantıklı değil. Enflasyonda gerçek devri zirveyi bence yıl sonu göreceğiz. Yani Kasım aralık gibi göreceğiz. Gerçek zirve orada olacaktır ister buna baz etkisi diyelim ister başka bir şey diyelim. Ama önümüzdeki dönemlerde enflasyon hızla artacak. Türkiye'nin bu defa tartışacağım ana sorun negatif faizler, negatif faizle, kesinlikle ve kesinlikle dövüldü, kontrolden çıkartacak. Bakın bunu net bir şekilde söylüyoruz artık bu saatten sonra kimse doların düşeceğini, enflasyonun düşeceğini tartışması konuşmasın. Çünkü dolar yükseldikçe Türkiye ekonomisi yurt dışına bağımlı olduğu için ısrarla fiyatlar artıyor işte geçen ay gördük. Doğalgaz artı elektrik artı çünkü petrol artıyor. Petrol artığı zaman antalya'dan mesela haber yapıyor saçma sapan haber yapıyorlar. Evet, domatesin kilosunun 1 lira olduğunu söylüyor. Evet, Antalya’da 1 lira ama istanbul'da nasıl 5 lira oluyor iyi de senin otoyolların şu anda ne kadar fahiş fiyat biliyor musunuz? Antalya'dan buraya  kırıl gelebilmesi için kaç tane otoyol ücreti ödemesi gerekiyor? Kaç tane zorunlu olarak geçtiği köprüye para ödemek zorunda kalıyor ve aldığı yakın her gidişimde biraz daha artıyor. Evren hesaba kimse katlıyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde zaten petrolde şu anda yükseliş eğiliminde. Enflasyon döviz yükselecektir. Döviz yükseldikçe enflasyon kontrolden çıkacaktır işte o aşamada merkez bankasının önünde faiz artışının dışında bu silah çekmenin dışında hiç bir yol kalmıyor.”
Zelyut ise şunları söyledi:
“Ben şuan gidin dolar alın demiyorum. Neden yükselirken dolar almaktan yana değilim lütfen bizde yanlış anlamayın ben şimdi mesela çift haneye gider diyorum. Bu yanlış devamı olursa yani dolar 10 olacak diye demiyorum. Koşa koşa gidip dolar dağılımı demiyorum ama yani ticaret için dolara girmeyin ama benim param erimesin ben alıyorum bir yıl tutuyorum derseniz o ayrı ve her zaman da şu şarkıyı düştüm. Gidin yatırım danışmanlarımızla konuşun diyorum. Bak burada bir şeyi ayrı ayıralım. Biz önceki yayınlarımızda şunu söyledik, dolar düşecek, dolar düşecek, teknik seviyeler verdik, tek tek bütün destekleri belirttik ve oralardan bir şekilde 8,30 8,25 8,10 falan dedik, kademeli alım yapabilirsiniz dedik ama şimdi yukarı giderken gidip 8,60’tan 8,70’ten dolar alın demiyoruz. Bu bir eğer uzun vadeli elinizde tutacaksınız orası ayrı dava.
Berat bey dönemi ile kıyaslarsak berat bey döneminde Tayyip Bey’in zorlamasıyla yanlış bir politika güldü ama orada 128 milyar dolar rezerv vardı, 6,85 te kuru savundular. İkincisi o zamanki enflasyonist baskılar bu kadar kuvvetli değildi. Çünkü salgın balgen yoktu. Üçüncüsü de Amerikan Merkez Bankası'nın bir aksiyon alması ortada yoktu. Çünkü salgın yoktu. Dolayısıyla rezervlerindeki zayıflık enflasyondaki yukarıya gidiş Amerikan Merkez Bankası'nın alacağı aksiyonları da düşündüğümde geçmişte kur 6,85’ten 8,50’ye fırladı. Oysa aynı hata yapılırsa şimdi 8,50’ten çifthane olur mu, olmaz mı? Ben bunun takdirini izleyeceği bırakıyorum.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı