El-Ezher'den dünyaya çağrı: İsrail terörünü durdurun

Mısır'daki El-Ezher Kurumu, "dünyanın özgür halklarına" İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde uyguladığı terörü ifşa etmeleri, çocukları hedef alan saldırganlığın durdurulması için hükümetlerine baskı oluşturmaları çağrısında bulundu.

DÜNYA 19.11.2023, 18:20
1
El-Ezher'den dünyaya çağrı: İsrail terörünü durdurun
Ezher yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in, Gazze'de Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren El-Fahura Okulu ile Tel ez-Zater Okulu'na düzenlediği ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınadı. Açıklamada, El-Fahura ve Tel ez-Zater okullarındaki masum, yerinden edilmiş insanların hedef alınmasının "insanlık ve ahlak dışı bir suç" olduğu vurgulanarak "Bu suçlar, insanlığın, ahlakın, değerlerin anlamını bilmeyen, sadece cinayetin, tiranlığın ve başkalarının haklarına tecavüzün dilinden anlayan bu eli kanlı varlığın kayıtlarına eklendi." ifadeleri kullanıldı.
"Dünyadaki tüm özgür insanları, İsrail terörüne ve onun arkasındakilere karşı birleşmeleri, çocukları, kadınları, yaşlıları ve gençleri hedef alan bu 'kara düşman' saldırganlığın durdurulması yönünde baskı oluşturmaları çağrısında bulunuyoruz." sözlerine yer verilen açıklamada, her işgalin bir gün son bulacağı, İsrail işgalinin de bir gün Filistin topraklarını terk edip gideceği vurgulandı.
İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı'nda, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) bünyesindeki, çok sayıda kişinin sığındığı El-Fahura Okulu ile Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesindeki Tel ez-Zater Okulu'nu bombalamıştı. Söz konusu saldırıda çok sayıda sivilin öldüğü ve yaralandığı, okul koridorlarında kalan cenazeleri çıkarmakta büyük zorlukların yaşandığı aktarılmıştı.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 59’u Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 380 İsrail askeri öldürüldü.
İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor. Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bini çocuk ve 3 bin 300'ü kadın olmak üzere 12 bin 300 kişi öldürüldü. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi işgalcilerin saldırılarında 214 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı