Elektrikli araç ticareti zorlaşıyor! Çinli firmalar alternatif arayışında

Avrupa Birliği'nin (AB) Çinli elektrikli araçlara ilave vergi getirmesi, Çinli otomobil üreticilerini alternatif pazarlara yönelmeye ve üretim yelpazelerini genişletmeye zorlayabilir.

EKONOMİ 13.06.2024, 14:15
Elektrikli araç ticareti zorlaşıyor! Çinli firmalar alternatif arayışında
Avrupa Birliği'nin (AB) Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara uygulayacağı ek vergiler, Çinli otomobil üreticilerini yeni pazarlara yönelmeye ve üretim stratejilerini gözden geçirmeye itiyor.
Avrupa Birliği'nin (AB) Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara getireceği ek vergiler, Çinli otomobil üreticileri için yeni bir zorluk yaratıyor. Bu durum, firmaları alternatif pazarlara yatırım yapmaya ve üretimlerini çeşitlendirmeye teşvik ediyor.
AB'nin 4 Temmuz'dan itibaren uygulamaya koyacağı vergi oranları, BYD için yüzde 17,4, Geely için yüzde 20 ve SAIC için ise yüzde 38,1 olarak belirlendi. Bu durum, Çinli firmaların AB'deki satışlarını ve büyüme planlarını olumsuz etkileyebilir.

Fitch Ratings'in analizine göre, Çinli otomobil üreticileri bu engellere karşı koymak için yatırımlarını çeşitlendirmeye ve alternatif pazarlara yönelmeye başlayacak. Brezilya, Tayland, İsrail, Avustralya ve Malezya gibi ülkeler, BYD gibi firmalar için önemli ihracat destinasyonları haline gelebilir.
Üretim tesislerini çeşitlendirmek de firmaların gündeminde. Son yıllarda birçok üretici, AB ve komşu ülkelerde üretim tesisleri kurmaya başladı. Bu durum, ticaret engellerinden korunmaya ve yerel pazarlara daha yakın olmaya yardımcı oluyor.
Ancak bu stratejik değişimler, ortak girişimler ve yatırımlar yoluyla daha yüksek maliyetler de beraberinde getiriyor. Bu da firmaların karlılıklarını olumsuz etkileyebilir.
Söz konusu ticari engeller, Çin'in iç pazarında da elektrikli araçlara geçişi hızlandırabilir. Bu durum, içten yanmalı motorlu araçların pazar payını daha da düşürebilir.
Fitch, bu durumun derecelendirdiği bazı Çinli otomobil üreticileri ve küresel ortaklarının karlılığını olumsuz etkileyebileceğini öngörüyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:23
Öğle 12:49
İkindi 16:40
Akşam 20:06
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı