Son Dakika

Emekli maaşı olan evde bakım parası alabilir mi?

Evde bakım hizmetleri çeşitli sağlık problemi yaşayan ve yoksul olan vatandaşlar için hayati önem taşır. İşte evde bakım konusuyla ilgili önemli bilgiler.

AİLE 10.02.2024, 11:55
1
Emekli maaşı olan evde bakım parası alabilir mi?
Emekli maaşı olan kişilerin evde bakım parası alması mümkündür. Ancak, kişinin emekli maaşı da dahil olmak zere toplam gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir. Aksi taktirde evde bakım parası almak mümkün olmaz. Buna ek olarak evde bakım parası alabilmek için %50 oranının üstünde yani kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar engelli olmak gerekir.

Bakım parası, bakıma ihtiyaç duyan kişiye ek olarak bakıcı görevi gören kişiye de verilebilir. Yani, yaşlı annenize bakıyorsanız ve annenizin bakıma ihtiyaç duyduğu sağlık raporları ile ispatlanmışsa bakım parası alabilmeniz mümkündür. Ancak, anneniz ile beraber ikamet ediyor olmanız ve toplam hane gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir.

Emekli olan engellinin bakım parası alması mümkündür. Ancak, engellinin engel oranının %50 üstünde olması ve emekli maaşının muhtaçlık sınırı altında olması gerekir. En düşük emekli maaşı da muhtaçlık sınırı üstünde olduğu için, kendisi emekli olan kişilerin engelli bakım parası mümkün değildir. Ancak, baba durumu gibi durumlar sayesinde emekli olan kişilerin maaşı muhtaçlık sınırı altında olabilir. Bu yüzden bu kişilerin emeklilik durumlarına rağmen engelli bakım parası alması mümkündür.

Evde bakım maaşı, 2024 yılı için 7.609 TL olarak belirlenmiştir. Evde bakım maaşı da tüm maaşlar gibi asgari ücret ile beraber ocak ayında güncellenir.

Evde bakım hizmetleri devlet hastaneleri ve birçok sağlık kuruluşu tarafından evde sağlık hizmetleri adı altında sunulan bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde bakıma ihtiyacı olan bireylere ihtiyaç duydukları sağlık hizmetleri sağlanır. Örnek olarak evde bakım hizmetleri kapsamında kişinin hastaneye giderek aşı yaptırması ya da ilaç yazdırması gerekmez. Buna ek olarak bu hizmet kapsamında kişinin ihtiyaç duyabileceği ilaç ya da bez gibi bazı medikal malzemeler de ücretsiz bir şekilde karşılanabilir. Evde bakım hizmetleri sayesinde hem hastanın sağlık durumu kontrol altına alınır hem de hastaya bakan kişinin yükü hafifletilmiş olur.

Evde bakım hizmet süreci başladı ifadesi duruma göre değişik anlamlar taşıyabilir. Bu ifadenin anlamı, evde bakım hizmetlerinden ne talep ettiğinize göre değişiklik gösterir. Evde bakım hizmeti süreci başladı demek, evde bakım maaşı alabileceğiniz ya da evde sağlık hizmetlerinden faydalanabileceğiniz anlamına gelebilir.

Evde bakım numarası, kişinin bulunduğu il ve ilçeye göre değişiklik gösterir. Her ilçenin kendine ait bir evde bakım birimi bulunur ve bu birimlerin numarası farklıdır. Ancak, daha önce evde bakım hizmetlerine kaydolmamışsanız ve evde bakım hizmetleri müdürlüğü ile iletişime geçmek isterseniz 444 38 33 evde bakım sağlık hizmetleri ulusal çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bu merkez ile yapacağınız görüşmeler doğrultusunda dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilir ya da ilgili birime aktarılabilirsiniz.

Evde bakım maaşı alma şartları başlıca şunlardır:

Yukarıda belirtilmiş olan şartlara uygunsanız kimlik fotokopisi ve sağlık raporunuzu yetkili mercilere ileterek evde bakım parası alabilirsiniz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı