Emekli olanlar dikkat! Emekli maaşına koruma geldi

Yargıtay'dan emekli maaşlarındaki kesintiler ile ilgili kritik karar geldi. Yüksek yargı, emekli, dul ve yetim maaşı alanların gelir, aylık ve ödeneklerinde kişiden imza alınmadan haciz edilmez kararını aldı.

AİLE 26.10.2023, 11:45
Emekli olanlar dikkat! Emekli maaşına koruma geldi
Çekilen kredi ve senet ile yapılan taksitli borçlanmalarda emeklilerin hacizle karşı karşıya kalan emeklilerden CİMER, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Alo 170'e çok sayıda şikâyet geldi.
Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre, emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri bankalar tarafından muvafakat alınmadan haczedilemiyor, bloke konulamıyor. Emeklilerin aldığı emekli maaşı "yaşam hakkı" olarak değerlendirildiği için icra dairesi reddetmesi gerekiyor.
Başka borçlanmalardan dolayı emekli aylığına haciz işlemi konulabiliyor. Emekli maaşına haciz konulması hangi hususta geçeri oluyor. Mevcut uygulamada emekli aylıklarına nafaka, SGK prim alacakları nedeniyle haciz konulabiliyor. Kanunun 88. Maddesine göre SGK'nın emekliden prim, sosyal güvenlik destek primi gibi alacakları varsa emekli aylığı üzerinden haczedilebiliyor. Ancak haczedilecek aylık miktarı emekli aylığının dörtte birini geçemiyor. 
Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre, yıllarca çalışıp emekliliğe hak kazananların en önemli geçim kaynakları aylıkları olup borçlar, nafaka nedeniyle kesintiler konusu en çok yargıya taşınan konuların başında geliyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık sigortası Kanunu'nun 93. Maddesi; "Sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez" hükmünü içeriyor. Buna göre, emekli, dul, yetim aylıkları nafaka borcu dışında haczedilemiyor. Emekli olunan sigorta koluna göre bir ayırım bulunmuyor. Haciz için emekli olan kişinin onayı gerekiyor. Ancak, haciz uygulamasında emeklinin adına kayıtlı aracı, evi, arazisi varsa icra gelebiliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 11 Aralık 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:34
Öğle 12:37
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı