Emekli ve asgari ücretli yandı! Maaşlar 5 bin TL eriyecek

Giderek ağırlaşan hayat şartları nedeni ile geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara bir kötü haber de SGK uzamanı Özgür Erdursun'dan geldi. Özgür Erdursun 1 Temmuz'da bir zam yapabileceğini ancak bu zam yapılana kadar maaşlarda yaşanacak kaybın ne olacağını açıkladı.

EKONOMİ 07.03.2024, 10:35
Emekli ve asgari ücretli yandı! Maaşlar 5 bin TL eriyecek
Türk Lirasındaki değer kaybı döviz kurlarının yükselmesine neden oluyor. Hızla yükselen döviz kuru ise mal ve hizmetlere yansıyor. Sonuç olarak vatandaşın enflasyonu her geçen gün daha da artıyor.

Türk-İş, yaptığı araştırmalar sonucunda geçtiğimiz hafta açlık ve yoksulluk verilerini yayımlamıştı. Söz konusu verilere göre şubat ayında açlık sınırının 16 bin 257 liraya yükselirken, yoksulluk sınırı ise 53 bin liraya yaklaştığı ortaya konulmuştu. Açlık sınırı her geçen gün Ocak ayında asgari ücret yapılan zamma adım adım yaklaşırken, emekli maaşları ise açlık sınırının çok altında kaldı.
Hal böyle olunca, yıllarca alınlarının teri ile çalışan emekliler hak ettikleri maaşı alamamalarına tepki gösterdi. Giderek ağırlaşan hayat koşulları nedeni ile emekli vatandaşlar geçinemediklerini ve yine çalışmak zorunda kaldıklarını ifade ediyor.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekli maaşlarının yetersiz olduğunu bildiğini dile getirmiş ancak hemen arkasından zam için yeterli bütçemiz yok çıkışında bulunmuştu.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emekli ve asgari ücretli çalışanların maaşlarının ilerleyen günlerde daha da düşeceğini açıkladı. Asgari ücret ve emekli aylığı ile zaten geçinemeyen vatandaşlar şimdiden nasıl eve ekmek götüreceğini sorgulamaya başladı.
Özgür Erdursun emekli ve asgari ücretli vatandaşlara 1 temmuzda zam yapılmasının muhtemel olduğunu belirterek " “1 Temmuz'a kadar belki en düşük emekli aylığının değeri 5 bin liraya düşecek. Bu gidişle 17 bin lira olan asgari ücretin değeri de belki 12 bin liraya düşecek. ondan sonra tekrar iyileştirme yapacaklar. İyileştirme yapmaları bir işe yaramaz. Çünkü fiyatlar alacak başını gidecek” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı