Emekli ve çalışanlara üzücü haber! Maaşlara zam sınırı kapıda

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, Ekonomideki son gelişmeleri incelerken üzücü haberi verdi

EKONOMİ 25.09.2023, 10:55
Emekli ve çalışanlara üzücü haber! Maaşlara zam sınırı kapıda
Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, Türkiye'nin son zamanlarda yaşadığı ekonomik krizi değerlendirdi. Yaptığı açıklamalarda enflasyonun yükselmesiyle gelen zamların tam bir skalaya oturmadığını belirtti Bingöl, yerel seçime kadar anestezik boyutu yüksek dolaylı vergi artışlarıyla devam edileceğini söyledi.
haber3.com’da yer alan habere göre, asıl sıkı maliye tedbirlerinin seçim sonrasında olacağını belirten Bingöl, "Canımız fena yanacak, zamları iliklerimize kadar hissedeceğiz. En büyük mali tedbir olarak, çalışan maaşlarının artışındaki sınırlamalar karşımıza çıkacak" ifadeleri kullandı

Türkiye'nin bütçe açığına dikkat çeken Bingöl,“Bütçedeki delik büyük diyeceğim ama ortada bütçe falan kalmamış" diyerek şunları belirtti.: "Orta Vadeli Program'a (OVP) göre önümüzdeki dört yılda toplanması hedeflenen vergi 32.5 trilyon lira, hedeflenen bütçe açığı 7.9 trilyon lira, ödenmesi hedeflenen faiz gideri ise 6 trilyon lira. Bizler daha çok vergi ödeyeceğiz, onlar daha çok harcama yapacaklar ama kime, nasıl, hangi ölçülerle" Bingöl, şöyle devam etti: "Çünkü OVP'ye göre bu yıl sonundaki bütçe açığı yaklaşık 1.6 trilyon lira olarak öngörülüyor. Bu kadar büyük açık rakam; vergi artışlarının devam edeceğinin en güçlü sinyali."
Emeklilere verilen zam sözlerine karşın maaşlarda talep edilen düzenlemenin yapılmaması ile ilgili de Bingöl, "Yapılacak artışın bütçede bir karşılığı var mıdır diye bakmadan söz verilemez. Bu bütçe hakkının ve Meclis'in yok sayılması" diye konuştu.
KORKUTAN SENARYOYU AÇIKLADI
 Ozan Bingöl "Bu da 2024'te vergi, harç ve cezalara en iyimser tahmin ile yüzde 55'in üzerinde zam demek. Yüksek YDO ile vergi ve cezalarını artırmak, 2023'ün yüksek enflasyonunun bir kısmını 2024'e sürüklemek sonucunu da doğuracak. Örneğin 2022'de üç yıl ve üzeri bir pasaport harcı 1.478,30 TL idi, 2023'te 4.943,50 TL'ye çıktı." ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı