Emeklinin maaş zam farkı için stresli bekleyişi sürüyor

Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren emekliye ek zam kararı meclisten geçmesine rağmen 7 gündür Cumhurbaşkanlığı masasında bekliyor.

EKONOMİ 02.02.2024, 15:05
1
Emeklinin maaş zam farkı için stresli bekleyişi sürüyor
Ekonomik kriz nedeniyle düşük maaş alan emekliler biraz olsun rahatlamak için meclisten geçen ek zam kararını bekliyor. Günlerdir Cumhurbaşkanlığı masasında bekleyen ek zam kararının Resmi Gazetede ne zaman yayınlanacağı merak konusu oldu. 
Hatırlanacağı üzere 7 gün önce emekliye ek zam düzenlemesi için karar meclisten geçmişti. Meclis kararı üzerinden geçen yedi güne rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı henüz gelmedi. Yasal olarak Erdoğan’ın imzayı 1 hafta içinde imzalaması gerekiyor. 
SSK BağKur emekli maaşı zammı yüzde 11,68’lik ek zam ile memur emeklisi zam oranı olan yüzde 49,25’e eşitlendi. En düşük emekli maaşı 10 bin TL oldu. Ek zam öncesinde SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarını Ocak ayında yüzde 37,57’lik enflasyon zammına göre aldılar.

Emekliye ek zam için Meclis adımı geçilse de karar Cumhurbaşkanlığı’nda askıda kaldı. Karar henüz resmileşmediği için henüz maaş farkları da emeklilerin hesaplarına yatırılamıyor.
Zor bir olasılık olsa da teknik olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlemeyi veto edip Meclis'e gönderme hakkına ve revize edilmesini talep etme hakkına da sahip. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne göre Erdoğan düzenlemeyi Meclis'e geri gönderme yetkisini kullanırsa gerekçesini de belirtmek zorunda. Meclis ise düzenlemeyi üzerinde herhangi bir oynama yapmadan aynı şekilde yeniden Erdoğan'a gönderme hakkına sahip.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı