En fazla dezenformasyon X'te

AB, sosyal medya platformları arasında en çok yanlış bilgi ve dezenformasyonun X'te yer aldığını duyurdu.

DÜNYA 26.09.2023, 15:20
3
En fazla dezenformasyon X'te
Avrupa Birliği (AB), büyük çevrim içi platformların dezenformasyona karşı gönüllü uygulama kuralları kapsamındaki taahhütlerine ilişkin sundukları raporları inceledi. İnceleme sonucunda, AB'nin dezenformasyona karşı hazırladığı kuralları içeren uygulama kodunun Facebook, Google, YouTube, TikTok ve LinkedIn de dahil olmak üzere 44 platform tarafından kabul edildiği ve bu platformların, çevrim içi dezenformasyonla mücadele çabaları hakkında 6 ayı kapsayan verileri rapor ettiği tespit edildi.
Raporlar, X platformunun yanlış bilgi ve dezenformasyonun en fazla yer aldığı platform olduğunu ortaya koydu. Jourova, bu durumun, platformun algoritmasının, dezenformasyona daha fazla maruz kalmaya yatkın kullanıcıları hedeflediğinin bir göstergesi olabileceğini söyledi.

Jourova, dijital platformların Rusya- Ukrayna savaşı ve gelecek yıl yapılacak AB seçimlerinde dezenformasyon riskinin farkında olması gerektiğini vurguladı. Özellikle, Rusya'nın bilgi kirliliği ortaya koymak için fikri savaş yürüttüğünü, yarı gerçek ve yarı yalanlar içeren içerikler paylaştığını hatırlatan Jourova, "Çok büyük platformların bu riski ele alması gerekiyor. Kremlin ve bazı aktörler Avrupa seçimleri öncesinde daha fazla faaliyette bulunacaklar." yorumunu yaptı.
Jourova, AB kurallarına uyma taahhüdünde bulunan platformların dezenformasyona karşı önlemler almasının önemine işaret ederek, uygulama kurallarını dezenformasyon risklerini ele almaya yönelik küresel düzenleyici çerçevenin bir parçası oluşturabilecek bir davranış kurallarına dönüştürmek istediklerini anlattı.
Dezenformasyon faaliyetinde bulunanların daha fazla takipçiye sahip olduğu tespit edildi
Jourova, pilot çalışmalarda, dezenformasyon faaliyetinde bulunanların, dezenformasyon yapmayan muadillerine göre daha fazla takipçiye sahip olduğunu belirlediklerini söyledi.

Twitter, AB'nin gönüllü kurallarından ayrılma kararı almıştı. Ancak, Dijital Hizmetler Yasası kapsamında Twitter'ın da aralarında yer aldığı platformlar 25 Ağustos'tan itibaren AB tarafından daha katı kurallara tabi tutulmaya, sıkı denetlenmeye başlandı.
Sonuç olarak, AB, X platformunun yanlış bilgi ve dezenformasyonun en fazla yer aldığı platform olduğunu duyurdu. Jourova, dijital platformların Rusya-Ukrayna savaşı ve gelecek yıl yapılacak AB seçimlerinde dezenformasyon riskinin farkında olması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı