En uzun 48 saat başladı: CHP'de 38’inci Olağan Kurultay

Değişim tartışmalarının yaşandığı CHP’de 38’inci Olağan Kurultay bugün Genel Başkanlık seçimiyle başlayacak. Çekişmeli geçmesi beklenen Olağan Kurultay’ın ikinci gününde mücadele Parti Meclisi üzerinden yaşanacak

SİYASET 04.11.2023, 10:30
2
En uzun 48 saat başladı: CHP'de 38’inci Olağan Kurultay
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 38. Olağan Kurultay'ı için hazırlıklarını sürdürüyor. Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek kurultayın ilk gününde Genel Başkanlık seçimi yapılacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Grup Başkanı Özgür Özel, İlhan Cihaner, ve Örsan Öymen gibi isimler, yeterli imzaları toplamaları durumunda Genel Başkanlık yarışında yer alacaklar.
Kurultayın düzgün bir şekilde işlemesi için hazırlıklar büyük bir titizlikle yürütülüyor. Turnike sistemi kurularak giriş ve çıkışların hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi amaçlanıyor. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, kurultayın sorunsuz geçeceğini ve hazırlıkların tamamlandığını belirtti.
Kurultayın ilk gününde adaylar, delegelere seslenecekler. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, son kez delegelere hitap ederek Genel Başkanlığa aday olduğunu vurgulayacak. CHP Meclis Grup Başkanı Özgür Özel ise delegelere "tarihi sorumluluklarını hatırlatan" bir konuşma yapacak.
Kurultayın Divan Başkanlığı'nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu üstlenecek. Kurultayı yönetecek İmamoğlu'na dört genel merkez destekçisi ve dört muhalif isim eşlik edecek.
Kurultayın ikinci gününde ise yeni Parti Meclisi üyeleri belirlenecek. Parti Meclisi için yüzlerce adayın yarışması bekleniyor. CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Parti Meclisi'nde büyük bir değişiklik yapması ve PM'nin çoğunlukla yeni isimlerden oluşması bekleniyor. Özgür Özel'in PM adayları arasında İlhan Uzgel, Selin Sayek Böke, Yalçın Karatepe, Namık Tan gibi isimler yer alacak.
Ancak CHP'deki kurultay öncesi mücadele sadece seçimlerle sınırlı değil. Delege ve il örgütlerinin tercihleri büyük bir öneme sahip. Bu nedenle CHP'deki mücadele hem seçimlerde hem de parti içi tercihlerde devam ediyor.
Ayrıca, CHP kurultayının eşit temsile uzak olduğu gözleniyor. Sadece yüzde 17.8'i kadınlardan oluşan delegelerin yaş ortalaması 51.2. CHP kurultay delegelerinin yüzde 69.5'i 45 yaş üzerinde bulunurken, 45 yaş altındaki delegelerin oranı yüzde 30.5'e denk geliyor. Yüzde 82.2 oranında erkek delegelerin olduğu kurultayda, kadın delegelerin oranı oldukça düşük kalıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı