Engelli aracını kimler kullanabilir?

Engelli vatandaşların araç sahibi olma konusunda bazı ayrıcalıkları bulunmaktadır. Ancak, bu avantajları kullanan kişilerin dikkatli olması gereken bazı noktalar vardır. İşte engelli araçlarına ilişkin önemli bilgiler.

AİLE 12.02.2024, 13:55
2
Engelli aracını kimler kullanabilir?
Engelli aracını alabilecek ve kullanabilecek olan kişiler %90 oranının üstünde engel durumu olan kişilerdir. Bu kişiler, ÖTV muafiyetinden faydalanarak çok daha düşük fiyatlarla araç sahibi olabilirler ve bu aracı kullanabilirler.

Engelli araç limiti, engelli bir bireyin ÖTV muafiyeti ile araç sahibi olurken aracın fiyatının ne kadar olması gerektiğini belirleyen bir limittir. Engelli araç limiti, 2024 yılı için 1 milyon 591 bin 200 TL olarak belirlenmiştir.

FİAT marka son model araçların engellilere yönelik yapılan ÖTV indirimi sonucunda fiyatları şu şekildedir:

Engelli aracının kiralanması, mümkün değildir. Engellilerin satın aldığı ÖTV muafiyetli araçlar yalnızca bu bireylerin araç kullanımını desteklemek adına ÖTV muafiyeti ile satışa sunulur. Kişi, bu aracı kiralamaya çalışarak araç üzerinden herhangi bir gelir elde etmemelidir.

Engelli aracı pert olursa ve söz konusu olan aracın sigortası varsa sigorta tarafından belirlenen koşullar dahilinde ödeme yapılabilir. Ancak, sigorta şirketi yapacağı ödemeyi hesaplarken ÖTV tutarını hesaba dahil etmez. Bu durumun sebebi zaten engelli aracının satın alınırken de ÖTV tutarının ödenmemiş olmasıdır. Yani, engelli araç sahibinin ödememiş olduğu ÖTV tutarı ile ilgili herhangi bir zarar karşılama parası alması söz konusu olamaz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı