Engelli bireyler hangi şartta ve nasıl araç sahibi olabilir?

Engelli bireyler araç kullanabilir mi, hangi koşullarda kullanabilirler ve araç alım esnasında bu kişilere yönelik yasal bir düzenleme bulunuyor mu? 

GÜNDEM 25.01.2024, 13:40
2
Engelli bireyler hangi şartta ve nasıl araç sahibi olabilir?
Otomobil kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Bu noktada engelli bireylerin araç kullanımı ile ilgili merak edilenler kafalarda soru işareti olarak duruyor. Peki Engelli bireyler araç kullanabilir mi, hangi koşullarda kullanabilirler ve araç alım esnasında bu kişilere yönelik yasal bir düzenleme bulunuyor mu?  Biz de bu satırlarda Otorapor Oto Ekspertiz olarak cevap aradık.

Bunlar arasında en önemlisi engelli bireylerin ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden sıfır bir araca sahip olabilmeleri. Ayrıca MTV (Motorlu Taşıt Vergisi) muafiyeti de bu kolaylıklardan birisi. Motor silindir hacmine göre araç satışlarından çeşitli oranlarda ÖTV alınıyor. ÖTV oranları aracın türüne göre değişiyor. Engelli vatandaşlar, engelli ÖTV indirimi uygulamasından yararlanarak ÖTV indirimli veya muafiyetli olarak araç satın alabilmekteler. Bu oran yüzde aracın türüne göre 45 ile yüzde 225 aralığında seyrediyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı