Erbakan Hoca’mızın yol arkadaşı Lütfi Doğan Hoca, rahmet-i Rahman’a kavuştu

Milli Görüş hareketinin öncü isimlerinden olan eski Diyanet İşleri Başkanı ve İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı (İSİLAY) Mütevelli Heyeti Başkanı Doğan Hoca’mız, rahmet-i Rahman'a kavuştu.

GÜNDEM 05.12.2023, 06:10
1
Erbakan Hoca’mızın yol arkadaşı Lütfi Doğan Hoca, rahmet-i Rahman’a kavuştu
Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’mızın dava arkadaşları arasında yer alan Lütfi Doğan Hoca'nın cenaze namazı dün İkindi namazını müteakiben Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde kılındı. Lütfi Doğan Hoca’mız için bugün de İstanbul Süleymaniye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Süleymaniye Haziresi’ne defnedilecek.
Merhumun cenaze namazına, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, Saadet Partisi Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Birol Aydın, Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ailesi ve sevenleri katıldı.
 Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın dava arkadaşı, eski Diyanet İşleri Başkanı ve İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı (İSİLAY) Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Doğan (93) Hoca’mız Hakk’ın rahmetine kavuştu. Bir süredir Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde tedavi gören Doğan Hoca, dün sabah saatlerinde ebediyete irtihal etti.
93 yaşında vefat eden Doğan Hoca, Erbakan Hoca’mızın daveti üzerine siyasete girdi. Doğan Hoca’mız, Milli Selamet Partisi’nden (MSP) 1973-1980 arasında, iki dönem Erzurum Senatörü olarak görev yapmıştı. 1980 askeri darbesi döneminde Kirazlıdere Tutukevi'nde 8 ay tutuklu kalan ve Erbakan Hoca’nın hapishane arkadaşı olan Doğan, 1991'den itibaren 3 dönem Gümüşhane Milletvekili olarak TBMM'de yer almıştı.
Gümüşhane'nin Köse ilçesinin Salyazı köyünde 1930'da dünyaya gelen Lütfi Doğan Hoca, babası Mehmet Fehmi Efendi'den Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendi ve 1942'de dayısı Kurra Hafız Fevzi Efendi'de hıfzını tamamladı. Dönemin önemli ilim adamlarının tedrisinde tecvit, kıraat ve Arapça gibi dini ilimleri tahsil edip icazet alan Doğan Hoca, ilk, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi. Askerlik dönüşü Gümüşhane'nin merkez ilçesinin Özcan Mahallesi'nde imam hatip olarak göreve başlayan Doğan, 1954'te Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı müftülük imtihanını kazanarak muhtelif şehirlerde müftülük, müftü yardımcılığı ve vaizlik yaptı.
Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’mızın dava arkadaşı olan Lütfi Doğan Hoca, İslami ilimlere duyduğu ilgi ile muhtelif dergi ve gazetelerde 100’den fazla makale yayımladı. Arapça, Farsça ve Fransızca dillerini iyi bilen Doğan Hoca, arkadaşlarıyla birlikte 1987 yılında İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı’nı (İSİLAY) kurdu. İslam dininin en büyük düşmanının cehalet ve bilgisizlik olduğunu ifade eden Lütfi Doğan, Huzur ve Saadetin Esasları, Mutluluğun Kazanılması, Cihatla İlgili Ayet ve Hadisler, Kütüb-ü Sitte Müelliflerinin Hal Tercümeleri ve El Hücurat Suresi’nin Tercüme ve Tefsiri adlı eserler yazarak ilmi alanda önemli çalışmalara imza attı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Doğan Hoca’nın vefatının ardından taziye mesajı paylaştı. Doğan Hoca için, “Dava ve gönül adamı” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Diyanet İşleri eski başkanlarından, ülkemizin yetiştirdiği en önemli İslam âlimlerinden, dava ve gönül adamı Lütfi Doğan Hoca’mızın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Muhterem Lütfi Doğan Hoca’mıza Allah’tan rahmet; yakınlarına, dava ve yol arkadaşlarına sabır niyaz ediyorum” dedi.
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, rahmet-i Rahman'a kavuşan Lütfi Doğan Hoca için taziye mesajı yayınladı. Lütfi Doğan Hoca'nın vefatını derin bir teessürle öğrendiğini belirten Karamollaoğlu, “Milli Görüş hareketimizin çınarlarından, hem Meclis sıralarında hem de cezaevinde birlikte Erbakan Hoca’mıza yol arkadaşlığı yaptığımız, Diyanet İşleri eski başkanlarımızdan Lütfi Doğan Hoca’mızın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, talebelerine ve camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet, makamı âli olsun” ifadelerini kullandı.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski Diyanet İşleri Başkanı ve İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı (İSİLAY) Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Doğan için taziye mesajı yayımladı. Doğan Hoca'nın Peygamber ahlâkını hayatının her alanında tavizsiz yaşamaya çalıştığını dile getiren Erbaş, "İnnalillahi ve inna ileyhi raciun. Âlimin ölümü âlemin ölümü gibidir. İlmi, hilmi, ihlâs ve samimiyetiyle milletimizin kalbinde taht kurmuş, Peygamber ahlâkını hayatının her alanında tavizsiz yaşamaya çalışan, nesillerimize örnek göstereceğimiz güzel insan, önceki Diyanet İşleri başkanlarımızdan Muhterem Lütfi Doğan Hoca’mızın mekânı cennet, makamı âli olsun. Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum" dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş: "Diyanet İşleri eski başkanlarımızdan, Millî Görüş hareketinin öncülerinden, değerli büyüğümüz, Muhterem Lütfi Doğan Hoca’mıza Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve talebelerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet, makamı âli olsun."
Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: “Eski Diyanet İşleri başkanlarımızdan, ömrünü ilme ve Kur’an’a adayan, kıymetli ilim ve siyaset insanı, manevi dünyamızın mimarlarından Lütfi Doğan’ın vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Merhum hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.”
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan: “Milli Görüş hareketimizin öncülerinden, Erbakan Hoca’mızın yol arkadaşı, eski Diyanet İşleri Başkanımız, Senatör, âlim ve mütefekkir Lütfi Doğan Hoca’mız Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Türkiye ve camiamız büyük bir çınarı kaybetmiştir. Doğan ailesinin ve camiamızın başı sağ olsun. Mekânı cennet olsun.”
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya: “Değerli büyüğümüz, Milli Görüş hareketimizin öncülerinden, Erbakan Hoca’mızın yol arkadaşı, eski Diyanet İşleri Başkanımız, İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı (İSİLAY) Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Doğan Hoca’mız Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet, makamı âli olsun. Doğan ailesinin, yakınlarının, camiamızın başı sağ olsun.”
Saadet Partisi GİK Üyesi ve Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan: “Değerli dava ve ilim insanı, eski Diyanet İşleri Başkanımız ve merhum Erbakan Hoca’mızın yol arkadaşı, büyüğümüz Lütfi Doğan Hoca’mızın vefatını derin bir teessür ile öğrendim. Hocamıza Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine sabırlar niyaz ediyorum. Mekânı cennet, makamı âli olsun.”
Saadet Partisi Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Birol Aydın: “Hareketimizin çınarlarından, uzun yıllar Erzurum Senatörlüğümüzü ve Gümüşhane Milletvekilliğimizi yapmış olan, Diyanet İşleri Eski Başkanımız, değerli büyüğümüz Lütfi Doğan Hoca’mız Hakk’a yürüdü. Mekânı cennet, makamı âli olsun. Ailesinin, talebelerinin ve camiamızın başı sağ olsun.”
Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Yıldırım: “Diyanet İşleri eski Başkanı, Milli Selamet Partisi Erzurum eski Senatörü, Refah Partisi eski Gümüşhane Milletvekili ve Fazilet ve Saadet Partisi’nin kurucu üyesi ve ülkemizin manevi mimarlarından Muhterem Lütfi Doğan Hoca’mız tedavi gördüğü Ankara Başkent Hastanesi’nde vefat etmiştir. Kendisine Yüce Allah’tan rahmetler, ailesine, yakınlarına, milletimize ve Milli Görüş camiasına baş sağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.”
AGD-MGV Genel Başkanı Salih Turhan: “Eski Diyanet İşleri Başkanımız, Erbakan Hoca’mızın yol arkadaşı ve İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfımız (İSİLAY) Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Doğan Hoca’mızın vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Ailesinin ve camiamızın başı sağ olsun.”
Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş: “Nezaketi ve letafeti ile Türkiye'nin nadide şahsiyetlerinden olan, Millî Görüş davasının mümtaz ismi, âlim ve mücahit Lütfi Doğan Hoca’mız dar-ı bekaya irtihal etti. Rabbimiz mekânını cennet, makamını âli eylesin.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı