Erbakan Hoca'nın emekliler için verdiği mücadele: Emeklinin yüzünü güldüren tek Başbakan

Milli Gazete yazarı Siyami Akyel, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın emeklilerin uğradığı haksızlığın önüne geçmek için verdiği mücadeleyi kaleme aldı. Yazılan bu makale ile Erbakan’ın emeklilerin yüzünü güldüren tek Başbakan olduğu yeniden hatırlandı.

GÜNDEM 19.01.2024, 11:00
2
Erbakan Hoca'nın emekliler için verdiği mücadele: Emeklinin yüzünü güldüren tek Başbakan
Kamuoyunun gündeminde olan kademeli emeklilik talebini köşesine taşıyan Milli Gazete yazarı Siyami Akyel, 1999 yılında vatandaşların elinden alınan emeklilik haklarıyla ilgili süreci anlattı.
Akyel yazısında emeklilikte yaş sınırının artırıldığı DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde söz konusu yasa çıkarılırken Necmettin Erbakan’ın Fazilet Partisi’nin başında 111 milletvekiliyle ortaya koyduğu karşı mücadeleyi de hatırlattı
İşte Akyel’in “Kademeli Emeklilik” başlıklı yazısındaki o bölüm
Millî Görüş’ün 90’lardaki temsilcisi Refah Partisi’nin hükümete gelmesiyle Türkiye’nin cehresi değişmişti; işçi, memur gibi emeklinin de yüzü gülmüştü. Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından kurulan 54. Hükümet döneminin ilk icraatlarından biri de emekliye yüzde 300'lere varan zam verilmesi olmuştu. Erbakan Hoca şuana kadar “Emeklinin yüzünü güldüren tek Başbakan” olarak hafızalarda yer edindi.
Emeklilikte yaş sınırı Bülent Ecevit’in başbakan, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’ın başbakan yardımcısı olduğu DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde tekrar yükseltildi. 8 Eylül 1999 tarihinde yasalaşan kanun ile yaş sınırı erkeklerde 60, kadınlarda 58’e yükseltildi ve EYT mağduriyeti oluştu.
Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın lideri olduğu Fazilet Partisi, kanunun çıkmasına engel olmaya çalıştı ancak 111 milletvekiliyle yeterli çoğunluğu sağlayamadığı için yasayı engelleyemedi. Yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:12
Öğle 12:57
İkindi 16:03
Akşam 18:33
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı