Erdoğan, Elbistan'da: Deprem bölgesini inşa etmek bizlere nasip olacak

6 Şubat depreminin merkez üssü Kahramanmaraş Elbistan'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Deprem bölgesini inşa etmek bizlere nasip olacak." dedi.

GÜNDEM 28.02.2023, 17:10
3
Erdoğan, Elbistan'da: Deprem bölgesini inşa etmek bizlere nasip olacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat’ta gerçekleşen 7,7 ve 7,6 ve büyüklüğündeki depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş Elbistan’da açıklamalarda bulundu. 
“Hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğinin altını tekrar çiziyorum” diyen Erdoğan, “Deprem bölgemizi yeni baştan inşa etmek de bizlere nasip olacaktır. Bu ülkenin yeni acılara tahammülü yok. İdeolojik veya keyfi sebeplerle kimsenin milletimize yeni bedeller ödetmesine müsaade etmeyeceğiz.” dedi.
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de kendisine eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş Afet Koordinasyon Merkezini ziyaretinde şöyle konuştu:

Depremzedelerin yaşadığı acının büyüklüğünün farkındayız. Milletimizin sergilediği dirayet karşısında duygulanmamak elde değil. Milletimizin vakur bir şekilde göğüslediğini görüyoruz. Asil duruş karşısında devlet olarak biz de sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. İlk günlerde yıkımın büyüklüğü ve kış koşulları olumsuz etkiledi. Karşımıza çıkan zorlukları bir bir aştık.
Arama kurtarma ve yardım çalışmalarına destek verenlere teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın yükünü hafifletmek, dertlerine derman olmak için canla başla çalışıyoruz. Yakınlarının yanına gidenlerin haricinde Toplam 20 bin 300 depremzedemizin tahliyesini gerçekleştirdik. Çadırkent ve konteyner kent çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 461 bin vatandaşımızı barındırıyoruz. Sadece Maraş'ta 77 bin çadır dağıttık. 41 seyyar mutfağımızla vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. Toplam 32 uzman personelimizle depremden etkilenen tüm kardeşlerimize psikososyal destek veriyoruz.

Bölgede elektrik konusunda sorun yok. Mobil iletişim sorununu çözüme kavuşturduk. Enkaz kaldırma faaliyetinin bitmesiyle şehrimizin yeniden imarına başlıyoruz. Arama kurtarma ve enkaz kaldırma sürerken yeniden inşa hazırlıklarımıza başladık. 309 bin konutun inşasına başlıyoruz. Kahramanmaraş ve Elbistan için Maraş'ta 83 bin konut ev 18 bin 681 köy eviyle bismillah diyoruz. Sizlerden bir yıl müsaade istiyorum.

Ölenleri geri getiremeyiz ama onun dışında tüm yaraları saracak azme, tecrübeye ve kudrete sahibiz. TOKİ deprem sınavını yaptığı binaların inşa kalitesi ve dayanıklılığı başta olmak üzere alnının akıyla verdi. Yeni konutları da bu standartlarda inşa edeceğiz. Konutlarımız şehirlerimizin kendi mimarisiyle yapılacak. Yeni yerleşim yerlerini ovalardan dağlara doğru kaydırıyoruz. Sadece konut değil, okul, hastane, spor alanı gibi yepyeni hayat alanları inşa edeceğiz.

Yaşadığımız felaket deprem gerçeğini tekrar hatırlattı. Bilim insanlarımız, mühendislerimizle bunun gayreti içerisindeyiz. Deprem bölgemizi yeni baştan inşa etmek de bizlere nasip olacaktır. Binalarımızın yıkıldığı dönemi sona erdirmek için tüm gücümüzle çalışacağız.
Bu ülkenin yeni acılara tahammülü yok. İdeolojik veya keyfi sebeplerle kimsenin milletimize yeni bedeller ödetmesine müsaade etmeyeceğiz. Artık her kim zehirli diliyle bu işleri engellemeye kalkarsa doğrudan milletimizi ve ülkemizi sırtından hançerlenmiş olacaktır. Deprem bölgesindeki illeri, ilçeleri, köyleri ayağa kaldırırken ülkemizin diğer bölgelerinde aynı tehditle yaşayan yerlerimizi de süratle dönüştüreceğiz. Şehirlerimizde kentsel dönüşümü hızlandırarak, binaların yıkıldığı, insanlarımızın altında kaldığı dönemi sona erdirmek için tüm gücümüzle çalışacağız.”
“Hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğinin altını tekrar çiziyorum, vatandaşlarımızdan bu konuda daha dikkatli olmalarını bekliyoruz. Maraş'ta 41 binin üzerinde personel ve 5 bin 733 iş makinesi görev yaptı. Maraş genelinde 12 bin 683 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 27 Mart 2023
İmsak 05:05
Güneş 06:26
Öğle 12:49
İkindi 16:19
Akşam 19:03
Yatsı 20:18
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı