Erdoğan kalkacak demişti: O seçim vaadi rafa kalktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel seçim öncesinde kamu alımlarında mülakatların kaldıracağı vaadinde bulunmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamaları Erdoğan'ın vaadini rafa kaldırdı.

GÜNDEM 13.09.2023, 08:15
1
Erdoğan kalkacak demişti: O seçim vaadi rafa kalktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan genel seçimler öncesinde "kamuda mülakatları kaldırma" sözü vermişti. Ancak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, önceki gün katıldığı canlı yayında öğretmenler için yeni geliştirilen mülakat sistemini açıkladı.
Bakan Tekin, "Öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jürinin karşısına çıkacak ve 45 dakikalık bir mülakata tabi tutulacak. Ayrıca öğretmen adayları yazılı bir beyan da verecekler. Tüm süreç kamera ile kayıt altına alınacak" dedi.
Bu açıklamalar, siyasetçiler ve sendikalar tarafından eleştirilere yol açtı. CHP İşveren Örgütleri ve Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Bakan, sözün tutulmayacağını gösterdi" diyerek, "Bahsedilen 'bizden olmayanı elemek için' kullanılan subjektif bir yöntem. Atamanın tamamını mülakat puanına göre yapıyorlar. Bu da hukuksuz bir uygulamadır" ifadelerini kullandı.
CHP Bilim, Yönetim ve Kültür Platformundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, AKP'nin "parti devleti" kurma yolunda mülakatları kullandığını belirtti.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul ise "Asıl sorun 'Her şey iktidar için' anlayışı" dedi. Kurul, iktidarın OHAL uygulamalarını sürdürdüğünü ve kamu kurumlarında kadrolaşmaya çalıştığını ifade ederek, "Mülakatlar uzun zamandır kadrolaşmak için kullanışlı bir alan olarak işlev gördü" dedi.
CHP Parti Örgütü ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Engin Özkoç da "Sözünüzü tutun, mülakatı kaldırın" tepkisini dile getirdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı