Erdoğan seçimden önce vermişti! Taksi ve dolmuş esnafı ÖTV muafiyeti bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimden önce taksi ve dolmuş esnafına araçlarını yenilemek için ÖTV muafiyeti sözü vermişti. Seçim bitmesine rağmen henüz bir adım atılmadı.

GÜNDEM 03.11.2023, 13:10
1
Erdoğan seçimden önce vermişti! Taksi ve dolmuş esnafı ÖTV muafiyeti bekliyor
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın seçimden önce verdiği sözlerden bir tanesi de taksi ve dolmuş esnafına ÖTV muafiyeti olmuştu. Geçtiğimiz seçim sürecinde Gebze mitinginde, halka seslenen Erdoğan, "Ticari aracını yenileyenlerden ÖTV alınmayacak." ifadelerini kullanmıştı.
Ardından sosyal medya hesabından on binlerce taksi ve dolmuş esnafını ilgilendiren vaadini duyurarak, "ÖTV muafiyeti uygulaması esnafımıza hayırlı olsun" demişti. Seçim üzerinden uzun süre geçmesine rağmen konuya ilişkin bir hamle yapılmaması taksi ve dolmuş esnafını zora soktu. Aracını yenilemek isteyen çok sayıda esnaf ÖTV muafiyeti durumunun netlik kazanmasını bekliyor.

ÖTV muafiyeti uygulaması esnafımıza hayırlı olsun. pic.twitter.com/PdYlyH3nK7
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) April 24, 2023
İstanbul Taksiciler Birliği Başkanı ve Taksi Şoförleri Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri İrfan Öztürk konuya ilişkin Milligazete.com.tr'ye açıklamalarda bulundu.
İrfan Öztürk, Aralık sonu veya Ocak ayı içeresinde ÖTV muafiyetinin gelmesini beklediğini söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:
"Cumhurbaşkanımız seçim öncesi Gebze mitinginde yapmış olduğu bu açıklama taksi camiası tarafından sevinçle karşılanmıştır. Doğal olarak bu ÖTV indirimi Meclis onayı ile yürürlüğe girecektir. 1 Ekim itibariyle Meclis açılmış olup birçok kanun değişikliği gündeme gelmektedir. 2015 yılında ilk defa yürürlüğe giren ve Türkiye genelinde tüm taksicilerin bir kereye mahsus faydalandığı ticari taksi alımlarında ÖTV muafiyeti tekrardan gündeme gelmiştir. Sürecin devam ettiği ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen bu çalışmada sona yaklaşılmış olup mecliste getirilmesi beklenmektedir. Daha önce çıkan muafiyette sahada farklı sıkıntılar doğmuş ve bazı meslektaşlarımız bu muafiyetten faydalanmamışlardır. Bu ve benzeri eksiklerin giderilmesi amacıyla görüşmeler tamamlanmış olup tahmini olarak Aralık sonu veya Ocak ayı içeresinde özellikle taksici esnafı tarafından ilgiyle beklenmektedir. Burada özellikle belirtilmesi gereken konu Taksiler dışında minübüs, kamyon, servis, otobüs zaten ticari statüsünde olduğu İçin devamlı bu indirimlerden faydalanmaktadırlar. Bu uygulama taksicilerin üzerinde çok olumlu etki yapacak olup taksilerin biran önce diğer araçlar gibi ticari statüsüne girerek lüks araç statüsünden çıkartılıp sürekli indirimden faydalanması beklenmektedir."
ÖTV muafiyeti uygulaması esnafımıza hayırlı olsun. pic.twitter.com/PdYlyH3nK7 — Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) April 24, 2023
ÖTV muafiyeti uygulaması esnafımıza hayırlı olsun. pic.twitter.com/PdYlyH3nK7 — Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) April 24, 2023

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı