Erdoğan ve Reisi'den Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı! "10 anlaşmaya imza attık"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Ankara'da Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı kapsamında bir araya geldi.

GÜNDEM 24.01.2024, 20:35
Erdoğan ve Reisi'den Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı!
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek ve Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı'na katılmak üzere Ankara'ya geldi.
İran Cumhurbaşkanı Reisi, resmi törenle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Beştepe ana giriş kapısında karşılandı.
Daha sonra iki Cumhurbaşkanı, Beştepe'de düzenlenen Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı'na başkanlık etti.
Toplantıda, ikili iş birliğinin derinleştirilerek geliştirilmesi için atılacak adımlar değerlendirilecek. Görüşmelerin ardından farklı alanlarda anlaşmaların imzaları atıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Reisi anlaşmaların imza töreni sonrası ortak açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;
"Bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldık. Terörle mücadelemizde komşumuz İran'ın desteğinin önemini bir kere daha vurguladık.
Ülkelerimizin ve bölgemizin güvenliğini hedef alan PKK/PYD/YPG ve PJAK'a karşı işbirliğimizin daha da güçlendirilmesinin önemine değindik.
Kirman'da 3 Ocak'ta meydana gelen menfur terör saldırısını lanetliyorum. Türkiye'nin terörle mücadelede İran'ın yanında olduğunu ifade etmek istiyorum.
Bölgemizin güvenliğini ve istikrarını daha fazla tehdit edecek adımlardan sakınılmasının önemi üzerinde mutabık kaldık.
(Reisi ile) İsrail'in Gazze'ye insanlık dışı saldırılarının son bulması, adil ve kalıcı barışın tesisine yönelik ivedi adımlar atılması ihtiyacını ele aldık.
Filistin meselesi hem Türkiye'nin hem İran'ın odağında yer alıyor. Toplam 30 bin tondan fazla yardım malzemesini El Ariş'e gönderdik.
Türkiye ile İran arasında enerji, turizm, ticaret, iletişim alanında 10 yeni anlaşmaya imza attık."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından İran Cumhurbaşkanı Reisi açıklamalarda bulundu.
Reisi'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;
"Ticaret hacmimizi 30 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Enerji alanında da ilişkilerimizi geliştirme kararı aldık.
Terör Batı desteğiyle gerçekleşiyor. Terörle mücadelede kararlıyız, bu konuda tereddüt yok. Türkiye'nin güvenliği bizim güvenliğimizdir.
Biz uzun yıllar Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olduk ve bundan sonra da bu ilişkileri daha üst seviyelere taşımayı istiyoruz.
İslam dünyasının birinci meselesi Filistin meselesidir. İnsan haklarını savunuyoruz diyenler işlevlerini kaybetti. Filistin davasını destekleme konusunda mutabıkız."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı