Erdoğancılar, Erdoğan'ın öz eleştirilerini benimsemiyor mu?

31 Mart seçimleri iktidar partisi AK Parti'de büyük bir şok yaşanmasına sebep oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim yorumunda özeleştiri yapacaklarını, hatalarıyla yüzleşeceklerini söylerken, televizyon ekranlarında konuşan destekçileri halka hesap soruyor. Erdoğancılar, seçim konusunda Erdoğan gibi düşünmüyor.

GÜNDEM 03.04.2024, 14:55
3
Erdoğancılar, Erdoğan'ın öz eleştirilerini benimsemiyor mu?
Karar gazetesi yazarı Akif Beki, "Sisi'yle barışan Sisileştirdikleriyle barışmaz mı?" başlıklı yazısında AK Parti'nin 31 Mart seçimleri sonrasında birbirleri ile nasıl farklılaştıklarını vurguladı.
Televizyon kanallarında yorum yapan gazeteci, stratejist veya terör uzmanı gibi etiketi olan isimlerin açıklamalarını irdeleyen Beki, ekranda "Cumhurbaşkanı Erdoğan daha ne yapsınmış; terörü sıfırlamış, hizmetleri akıtıp huzur getirmiş, hata mı etmiş yani, seçmen ne istiyor, Erdoğan'a ne mesaj veriyormuş..." şeklinde yapılan konuşmaları eleştirdi.
Beki, yazısının başında "Bu inciler, seçim sonuçlarının analizi diye TV'de saçılıyor. Yeni Şafak da "güvenlik politikası uzmanı falan festekiz"in ağzından halka duyuruyor. Suçun kimde olduğu bilinsin, yanlış yerde aranmasın diye." ifadelerini kullandı.
Beki'nin yazısından bazı cümleler şöyle:
"Cumhurbaşkanı Erdoğan bile özeleştirilerini cesaretle yapacaklarını, hatalarıyla yüzleşeceklerini söylüyor. Ama Erdoğancılar buna razı değil, haksızlık olarak görüyorlar.
Utanmasalar yekten diyecekler ki; ne demek iktidarın özeleştiri yapıp kendinde hata bulması, olacak şey mi, özeleştiriyi millet yapsın, hatayı da kendinde arasın...
2019'da Ankara'yı, İstanbul'u kaybedince Erdoğan'ın, parti yönetimine şöyle dediği yansıtılmıştı: Yediriyorsunuz, içiriyorsunuz, giydiriyorsunuz; bakıyorsunuz yine de size oy vermiyor...
Bu yaklaşım, hataların düzeltilmesini önledi. Hatalar düzeltilseydi 5 yıl sonra AK Parti, daha yıkıcı bir yenilgi yaşamayacaktı."

"İktidarın adaylarını seçmezlerse belediyeyi çalıştırmayacakları, Ankara'dan destek ve hizmet alamayacakları tehditleri de seçmene sökmedi." diye yazan Beki'nin makalesi şöyle:

"Hataları düzeltmemenin yerini tutsun, açığı kapatsın diye neler söylenmedi oysa...
"Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, Hatay mahzun kaldı" dahi dendi.
Ve fakat 'biz istediğimizi seçiyoruz, hadi siz birlikte çalışmayın, engelleyin de görelim' cevabı alındı milletten.
Başarının yerini nasıl hiçbir mazeret tutamazsa hataları düzeltmemenin yerini de başka hiçbir şey dolduramıyor işte. Korku ve hayâl tâcirliği, bir noktadan sonra satmıyor.
Medyasıysa hâlâ gerçekleri inkâr edip yüzleşmekten kaçmasını öneriyor iktidara.
Nevzuhur, türedi, zıpçıktı bir trol aklının peşine takılıp başka ne sonuç umuyordunuz ki!
Erdoğan'ın manevra kabiliyeti yüksek. İpleri koparmakla yanlış yaptıklarını anlayınca 10 yıl sonra Esad'a, Sisi'ye el uzattı.
Dışarıda sıkışınca Esad'la, Sisi'yle dahi barışabilen bir Erdoğan, sıkışınca içeride de Sisileştirdikleriyle, Esadlaştırdıklarıyla barışmaz mı?
Şirret, çirkef fanfar bandosunun bütün korkusu da bu zaten. Karalamaktan, ona buna çamur atıp düşmanlaştırmaktan başka bir işe yarayamayacaklarını biliyorlar. Ya işleri biter de pabuçları dama atılırsa!
Cesur bir özeleştiriye gerek olmadığını, Erdoğan'a ispatlama telâşındalar.
İktidara yardımcı medya, hatanın nerede olduğunu eliyle koymuş gibi hemen buldu; hata, nankör seçmendeymiş.
Kendi kamburu düzeleceğine herkesin kambur olmasını isteyen kafa bu.
Semeri hamala yük olmazmış ama medyası iktidara fena halde yük. Sırtındaki kamburdan kurtulmadan da zor dostum, zor. Cesur özeleştiri, bunlarla ne mümkün."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı