Erdoğan'dan seçim mesajı: Ya kendimizi düzeltiriz ya da ağır bedeller öderiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP ve Cumhur İttifakı'nın seçimleri kaybetmesinin ardından gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirdi.

SİYASET 02.04.2024, 23:00
3
Erdoğan'dan seçim mesajı: Ya kendimizi düzeltiriz ya da ağır bedeller öderiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin ve Cumhur İttifakı'nın oy kaybının ardından yapılan MYK toplantısında seçim sonuçlarını masaya yatırdı.
Erdoğan, sandığa gitmeyen seçmenlerin bu durumun başlıca nedeni olduğunu vurgulayarak, önümüzdeki dönem için "Ya hatalarımızı görüp kendimizi düzeltiriz ya da ağır bedeller öderiz" mesajını verdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi'nde düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına başkanlık etti. Toplantıda, geçtiğimiz pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin sonuçları ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'nin oy oranının yüzde 44,3'ten yüzde 35,5'e düştüğünü, Cumhur İttifakı'nın oy oranının ise yüzde 51,6'dan yüzde 40,5'e gerilediğini belirtti. Bu durumun temel sebebinin, önceki seçimlerde AKP'ye oy veren seçmenlerin bu sefer sandığa gitmemesi olduğunu vurguladı.
2024 seçimlerine katılım oranının 2019 seçimlerine göre 6 puan düştüğünü ve bu düşüşün büyük bir kısmının AKP seçmenlerinden kaynaklandığını ifade etti. Erdoğan, seçmenin sandığa gitmemesinde parti teşkilatı, genel merkez ve adaylardan kaynaklanan sorunların etkili olduğunu söyledi ve aday belirleme sürecinin de dahil olduğu bir dizi konuda üzerinde durulması gerektiğini belirtti.
Hayat pahalılığı, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan enflasyon baskısının seçmenlerin sandığa küsmesine neden olan diğer faktörler olduğunu kaydetti. Emeklilerin yüksek enflasyon nedeniyle refah kaybına uğradığını ve bu durumu hafifletmeye çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını dile getirdi.

Gazze krizinde yapılan çabalara rağmen siyasi saldırıları savuşturmanın ve bazı çevreleri ikna etmenin zorluklarını anlattı. Toplantıda ayrıca, partideki "kibir hastalığına" ve parti içi ilişkilere dikkat çekildi. Erdoğan, partinin oy kaybı ve diğer sorunlarını ele alırken, hataları millete atmanın doğru olmadığını, sorumluluğun parti içinde aranması gerektiğini vurguladı. Hatay'daki başarının örnek alınması gerektiğini ve milletin verdiği mesajın net olduğunu belirtti.

Hatalarımızdan ders çıkararak bu yolda devam etmemiz gerektiğini, aksi takdirde büyük kayıplar yaşanabileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.
Erdoğan sözlerini şöyle noktaladı:

“Ya hatalarımızı görerek kendimizi toparlarız ya da güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz. Ya başından sonuna kadar işimizi dört dörtlük yaparız ya da çok daha ağır bedeller ödemekten kurtulamayız. Ya milletimizle olan gönül köprülerimizi yeniden güçlendiririz ya da eleştirdiğimiz partilere benzemekten kendimizi alıkoyamayız. Kim olursa olsun hiç kimsenin 22 yıllık birikimi, 22 senelik zorlu bir mücadeleyi heba ve heder etmesine izin veremeyiz, buna müsaade etmeyeceğiz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 19 Nisan 2024
İmsak 04:26
Güneş 05:52
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı