Erdoğan’dan tüm siyasi partilere yeni anayasa çağrısı

TBMM’de 28. Dönemin 2. Yasama yılı başladı.

GÜNDEM 02.10.2023, 04:35
Erdoğan’dan tüm siyasi partilere yeni anayasa çağrısı
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanlığı’ndaki terör saldırısını lanetleyerek, “TBMM’ye birkaç yüz metre ötede terör saldırısı yapılmasının ne anlamlar içerdiğini biliyoruz. Teröristlerin 1 Ekim’i seçmesi manidar” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanlığı’na yönelik terör saldırısını lanetleyerek, “Terör örgütünün siyaseti yönlendirmesine ve ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemesine müsaade etmeyeceğiz” dedi. Yeni yasama döneminde tüm siyasi partilere yeni anayasa çalışmasına davet eden Erdoğan, “Meseleye ülkenin ve milletin temel değerlerine kırmızıçizgileri net Türkiye Yüzyılı hedefimize uygun şekilde uzlaşmaya açık şekilde yaklaşabilelim” diye konuştu. 
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 28. dönemin ikinci yasama yılına başladı. İçişleri Bakanlığı kapısı önündeki canlı bomba terör eyleminin ardından geniş güvenlik önlemleri alındı. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında yapılan toplantıyı, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birçok siyasi parti temsilcisi ve büyükelçi genel kurulu locadan takip etti.

Açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanlığı’na yönelik terör saldırısını sert ifadelerle kınayarak,  “Milletimizin milli iradenin karargahı olan TBMM’nin açılış gününde, TBMM’ye birkaç yüz metre ötede terör saldırısı yapılmasının ne anlamlar içerdiğini biliyoruz. Teröristlerin 1 Ekim’i seçmesi manidar. Türkiye asla ve asla terörün gündemine teslim olmayacaktır. Her şeyden önce 28’nci yasama yılının ikinci yılının hayırlı olmasını, TBMM’de yapacağımız mesaide milletimizin hak ve hukukunu koruyan milletimizin menfaatlerini ileriye taşıyan kararlı çalışmalarımızda başarılı olmamızı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurul’unda İçişleri Bakanlığı’na yönelik saldırıyı lanetleyerek, “İçeride ve dışarıda son terörist bertaraf edilene kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Terör örgütünün siyaseti yönlendirmesine ve ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemesine müsaade etmeyeceğiz. Bu sabah emniyet birimlerimizin vakitli müdahalesi neticesinde iki caninin etkisiz hale getirildiği eylem terörün son çırpınışlarıdır. Vatandaşın huzuruna ve güvenliğine kasteden alçaklar emellerine ulaşamamıştır. Asla da ulaşamayacaklardır. Olaya müdahale esnasında yaralanan polislerimize Allahtan acil şifalar diliyorum” dedi.

Avrupa Birliği’nin son dönemde Türkiye aleyhinde aldığı kararlara tepki gösteren Erdoğan, “Biz demokrasi adalet ve özgürlükler noktasında Kopenhag kriterlerini gerekirse Ankara kriterleri yapar yine yolumuza devam ederiz. Sabırla bugünlere getirdiğimiz tam üyelik sürecimizde yeni dayatmalara yem, şartlara tahammülümüzün kalmadığını burada tekrar ifade etmek istiyorum. Avrupa Konseyi’nin bir kurumu olan AİHM’nin verdiği son kararlar adeta bardağı taşıran damla olmuştur. Bu karardan cesaret alan terör örgütü mensupları ve yandaşları beyhude yere heveslenmesinler mahşeri vicdanda zaten mahkûm olan FETÖ’cü alçaklara bu karardan ekmek çıkmaz” değerlendirmesinde bulundu. 

Erdoğan, yeni anayasa konusunda tüm partilere çağrıda bulunarak, “Devletin ve milletin ortak geçmişini ortak geleceğini kuşatmayan bir anaysa ülkeye fayda getirmez. Şahsım ve Cumhur İttifakı partileri olarak grubu olsun olmasın tüm partileri tüm milletvekillerini tüm toplumsal kesimleri bu konuda sözü ve teklifi olan herkesi yapıcı bir anlayışla yeni anayasa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz. Meseleye ülkenin ve milletin temel değerlerine kırmızıçizgileri net Türkiye Yüzyılı hedefimize uygun şekilde uzlaşmaya açık şekilde yaklaşabilelim. Bunu başardığımızda diğer tüm konuların üstesinden geleceğimizden şüphe duymuyorum. Türkiye milletimizin hayali olan böyle bir anayasayı hak ediyor” şeklinde konuştu.

Ekonomide atılacak adımlara da değinen Erdoğan, şunları kaydetti; “Dünya genelinde enflasyon oranları son 70 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Gıdadan enerjiye ticaretten istihdama kadar her alanda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Gelişmiş ülkeler dahil hemen hiç kimse önünü net bir şekilde göremiyor. Türkiye olarak biz de ister istemez bu olumsuzluklardan etkileniyoruz. Seçimlerden hem mevcut küresel ekonomik görünümü, hem de önümüzdeki dönemde karşılaşabileceğimiz muhtemel tehditleri dikkate alan bir politikaya yöneldik. Amacımız bu hassas dönemden ülkemizi en az kayıpla, şayet arzu ettiğimiz neticeleri alabilirsek en büyük kazançla çıkarmaktır.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılış töreninden sonra Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu Meclis’teki makam odasında ziyaret etti. Liderler, yeni yasama yılında yapılacak çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:23
Öğle 12:49
İkindi 16:40
Akşam 20:06
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı