Erdoğan'dan 'U' dönüşü: Önce 'sistemi' sonra 'tezi' çöktü!

'Ben ekonomistim' çıkışı yaparak Türkiye ekonomisini zor bir döneme sokan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Türkiye ekonomisi programı çöktü. Erdoğan U dönüşü yaparak Doların 45 liraya çıkacağını belirttiği o programı açıkladı. İşte Erdoğan'ın çöken sistemi ve ardından o tezi..

GÜNDEM 07.09.2023, 08:50
Erdoğan'dan 'U' dönüşü: Önce 'sistemi' sonra 'tezi' çöktü!
Orta Vadeli Program'ın (OVP) açıklanmasının ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın para politikasına yönelik görüşlerinde keskin bir dönüş yaşandığına dair yorumlar, uluslararası basında geniş yer buldu.
Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan OVP 2024-2026'nın açıklanmasının ardından, hükümetin enflasyonla mücadeleye odaklanarak ekonomik büyümeyi düşürdüğü görüldü.
OVP'de geçen yıl için enflasyon tahminleri yüzde 24,9 ve yüzde 13,8 olarak belirlenirken, bu tahminler sırasıyla yüzde 65 ve yüzde 33'e yükseltildi. Enflasyonun 2026'da yüzde 8,5'e düşürülmesi hedeflendi. Ayrıca, ekonomik büyüme tahminleri de düşürüldü. Daha önce 2023 için yüzde 5 ve 2024 için yüzde 5,5 olan büyüme tahminleri, 2023 için yüzde 4,4'e ve 2024 için yüzde 4'e çekildi. Ekonomik büyümenin 2026'da yüzde 5'e yükseleceği öngörüldü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, düşük faiz ve yüksek büyüme tezine karşılık sıkı para politikasını savunan açıklamalar yapması, uluslararası medyanın dikkatini çekti. Erdoğan, OVP programı çerçevesinde "Sıkı para politikasının da desteğiyle enflasyonu yeniden tek haneye düşürecek, cari işlemler dengesini iyileştireceğiz" ifadelerini kullandı.
İngiliz haber ajansı Reuters, OVP'yi ele alarak "Türkiye ortodoks ve gerçekçi bir politika yolu izlemeyi hedeflediği için enflasyon beklentilerini yükseltti ve ekonomik büyüme beklentilerini düşürdü" şeklinde haber yaptı. Haberde, yerel seçimlere de değinilerek yüksek enflasyon, işsizlik ve düşük büyümenin Erdoğan'ın ekonomideki tutumunu sınayabileceği ifade edildi. Ayrıca, Erdoğan'ın son dört yılda dört merkez bankası başkanını görevden aldığı hatırlatıldı.
Bloomberg ise Erdoğan'ın politika duruşunda önemli bir değişiklik yaşandığını belirterek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun süre yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan ultra düşük faiz politikasını savunurken, enflasyonu kontrol altına almak için 'sıkı para politikasına' ihtiyaç olduğunu söyledi" şeklinde haber yaptı. Ekonomik görünümünün Türkiye'de kötümser olduğu değerlendirmesine de yer verilen haberde, Erdoğan'ın yerel seçimlere odaklandığına dikkat çekildi.
Financial Times ise Erdoğan'ın "faiz sebep enflasyon sonuçtur" tezini tersine çevirdiğini yazdı. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kontrolden çıkan fiyat artışını soğutmak için para ve maliye politikasını kullanma" sözü verdiğini belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı