Erik kaç kalori? Besin değeri, faydaları

En sevilen meyvelerden biri olan erik, oldukça lezizdir. Peki; erik kaç kaloridir? Besin değerleri nasıldır? Sağlık üzerine hangi faydalara sahiptir? Bu yazıda, bu soruların cevaplarını vereceğiz.

SAĞLIK 16.03.2024, 04:40
1
Erik kaç kalori? Besin değeri, faydaları
Erik, kendine özgü aroması ile ve yüksek besin değerleri ile bilinen bir meyvedir. Bu makalede, erik ile ilgili çeşitli ayrıntıları sizlere aktaracağız.

Eriğin kalorisi ve besin değerleri, 100 gram erik için şöyle listelenmiştir:

Erik, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan bir meyvedir. Ancak; tüm gıdalar gibi aşırı tüketildiğinde bazı olumsuz etkilere de neden olabilir. Özellikle aşırı tuz ile tüketildiğinde, tansiyonun yükselmesine ve vücutta şişliğe neden olabilir. Bu nedenle, eriğin tüketiminde dengeli olmak önemlidir.

Erik, farklı türleri ve olgunlaşma dönemlerine göre neredeyse yılın her mevsiminde taze olarak bulunabilir. Hasat dönemi Nisan ile Eylül arasında değişir ve çeşitli erik türleri farklı zamanlarda olgunlaşır. Nisan ayının sonlarından itibaren yeşil erikler taze olarak tüketilebilirken, Japon eriği gibi türler ardından sırası ile pazara sunulur. Temmuz ayından sonra ise Avrupa türü erikler taze olarak bulunabilir. Hasat dönemi dışında ise, kurutulmuş erik tüketilebilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı