Erken emeklilik yine hayal! Özgür Erdursun'dan prim gün sayısı detayı

Bağ-Kur prim ödeme gün sayısı düzenlemesi geleceği duyuruldu. Bu durum 5 yıl erken emeklilik demek olacak ama Özgür Erdursun 2520 kuralına dikkat çekti. Özgür Erdursun 'herkes yararlanamayacak' dedi.

EKONOMİ 08.05.2023, 18:35
1
Erken emeklilik yine hayal! Özgür Erdursun'dan prim gün sayısı detayı
SGK Uzmanı Özgür Erdursun düzenlemenin yolda olduğu emeklilik prim ödeme gün sayısı için ‘dikkat çeken’ detaya yer verdi. 
Bağ-Kur emeklilik için prim gün sayısı için düzenleme yapılması sinyali sonrası SGK Uzmanı Özgür Erdursun düzenlemede 2520 gün kuralı için ‘hak gasbı’ yorumunda bulundu.
Bilindiği üzere Erdoağan Kayseri’deki seçim mitinginde, “Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SGK'lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz.” dedi. Bu gelişme sonrası gözler Bağ-Kur emeklilik prim gün sayısı düzenlemesine çevrildi.
5 yıllık farkın indirilmesi için prim gün ödeme sayısı düzenlemesi gündemde tazeliğini koruyor. Erdoğan, “Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SGK'lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz. Yeni dönemde yapacağımız ilk işlerden biri olacak bu çalışmadan inşallah 1 milyon küçük esnafımız faydalanacak.” demişti. 
Emeklilik konularında uzman isim olan Özgür Erdursun, söz konusu Bağ-Kur prim gün ödeme sayısı düzenlemesinde ‘son 2520 gün kuralı için haksız bir uygulama ve hak gaspı olduğunu değerlendirmesinde bulundu. 
2008 yılında emeklilik için gerekli olan gün sayısı 7 bin 200 olarak belirlendi. Ancak Bağ-Kur'luların prim günleri 9 bin gün yani 25 yıl olarak kaldı. SSK’da 7200 prim günüyle kadınlar 58, erkekler 60 yaşını doldurduğunda emekli olabiliyorken Bağ-Kur da ise kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9 bin prim günü koşullarını sağlarsa ancak emekli olabiliyor. Bu kural sonrası SSK’lı bir çalışan 20 yılda emeklilik hakkı elde edebiliyorken Bağkur’lular 25 yılı doldurmak zorunda kalıyor. 
Bu kapsamda 2008 yılında yapılan düzenlemeyle 7 yıl kuralı kaldırılırken kişiler primlerini Bağ-Kur'dan SGK'ya aktarabilecek koşulları sağlaması halinde gün farkından yararlanarak erken emekli olabilir. Bu tarihte yapılan düzenlemelerle sosyal güvenlik uygulamalarında değişikliğe gidildi. Bu tarihten sonra ilk defa sigortalı olanlar için son 7 yıl sigorta primi değil çalışma yaşamının tamamında ödenen sigorta primlerine bakılarak en fazla hangi statüde prim yatırıldıysa emekli şartları o sigorta koluna göre belirleniyor.
1 Ekim 2008 sonrasına dikkat çeken Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu.
Özgür Erdursun, “Emeklilikte son 2520 gün kuralı 1.10.2008 sonrası sigortalı olanlarda kaldırıldı. Ancak tüm sigortalılarda kaldırılmalı, en çok prim hangi statüde (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) ödendiyse o statüden derhal emekli olmalı! Son 2520 gün kuralı haksız bir uygulamadır, hak gaspıdır.” dedi.
SGK Uzmanı Özgür Erdursun, “Dediğimiz gibi olacak tüm Bağ-Kur’lularda değil! Sayısı yaklaşık 1 Milyon olan Basit Usul esnaf için Bağ-Kur gün düzenlemesi yapılacak! Tüm esnafta değil! Tüm esnafta olsaydı 3.5 milyon kişi yararlanırdı.” ifadelerini kullandı.
BAĞ-KUR EMEKLİLİK PRİM GÜN SAYISI TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı küçük esnafın prim ödeme gün sayısını SGK'larla eşitleyecek modele ilişkin yasal çalışmanın altyapısını hazırladı. Seçimlerin ardından yasa teklifi Meclis'e sunulacak.
Sabah’ın haberine göre, emekli aylığı hesaplamasında sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen 7 yıllık fiili hizmet (360x7= 2520 gün) süresi esas alınacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:43
İkindi 16:34
Akşam 20:04
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı