Erzin Nerenin İlçesi, Nerede, Hangi Şehirde? Erzin Nasıl Bir Yer?

Akdeniz bölgesinin en güzel ilçelerinden biri olan Erzin, birçok özelliği ile ziyaretçilerini memnun etmeyi başarmıştır. İşte Erzin ilçesi ile ilgili önemli bilgiler…

AİLE 03.04.2024, 12:00
1
Erzin Nerenin İlçesi, Nerede, Hangi Şehirde? Erzin Nasıl Bir Yer?
Erzin, bulunduğu bölge ve şehirden dolayı özellikle de lezzetli yemekleri ile bilinen bir ilçedir. Erzin, memurlar tarafından da tercih edilen bir şehirdir. Bu durumun sebebi Erzin ilçesinde yaşamanın hem kolay hem de keyifli olmasıdır. Özellikle de gürültülü yerleri sevmeyenler için Erzin hem yaşamak hem de tatil için ideal bir yerdir.

Erzin, Hatay şehrine bağlı olan bir ilçedir.

Erzin, bağlı olduğu Hatay şehrinin Dörtyol ilçesi komşudur. Buna ek olarak Erzin, Osmaniye ve Adana ile de komşudur ve Akdeniz’e kıyısı olan bir ilçedir. İlçenin bu konumu hem ekonomik açıdan hem de turistik açıdan yükselmesine yardımcı olmuştur. Erzin, İskenderun’a da 45 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Erzin’in toplam nüfusu, yapılan son sayıma göre toplamda 41.767 kişidir. Bu nüfusun 32.084 kişisi merkezde yaşarken geri kalan 9.685 kişisi ise köylerde yaşamaktadır. Şehirde yaşayan nüfusun büyük bir kısmı memurdur. Bu durumun sebebi Erzin ilçesinin memurların aradığı birçok özelliğe sahip olmasıdır. İlçedeki nüfusun büyük bir çoğunluğu tarım sektörü ile uğraşmaktadır. Özellikle de narenciye üretimi, bölgede çok popülerdir. Bölge üretilen narenciye yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde de popülerdir.

Erzin’in tarihi çok geniş olsa da bölgenin ilk kez ne zaman ve kim tarafından yerleşim yeri olarak kullanıldığı belli değildir. Ancak, bölgenin Türkleşmesi 1473 yılında yaşanan Otlukbeli Savaşı sonrasında Akkoyunlar’ın Türkmen Boyları’nın bölgeye hükmetmesi ile başlamıştır. Bölgede birçok Türkmen yaşamıştır. 1939 yılından önce hem Cumhuriyet döneminde hem de Osmanlı döneminde Erzin, Hatay’a değil Adana’ya bağlı bir ilçe olmuştur. Erzin, 6 Şubat 2023 depremlerinde Hatay’da bina yıkılmamış olan tek ilçe olarak tarihe geçmiştir. Bu durumun sebebi hem bölgede fazla uzun yapıların bulunmaması hem de Erzin ilçesinin sağlam yapıları içeriyor olmasıdır.

İçmeler Kaplıcası: Balneoterapinin mucizevi etkisinden faydalanmak isteyenlere önerilen kaplıcaların başında gelen İçmeler Kaplıcası, Erzin ilçe merkezinin 3 km uzağında bulunmaktadır. 24 derecelik ideal suyu ile İçmeler Kaplıcası, sürekli olarak açıktır. Bölgede birçok konaklama hizmeti de bulunmaktadır. Yani, İçmeler Kaplıcası ziyaretleriniz esnasında dilediğiniz kadar kaplıcayı kullanabileceğiniz otellerde konaklayabilirsiniz. İçmeler Kaplıcası yalnızca ortopedik rahatsızlıklar konusunda değil reflü gibi problemlerde de suyunun faydasını göreceğiniz bir kaplıcadır.
Burnaz Plajı: Erzin, Akdeniz’e kıyısı olan bir şehir olduğu için Burnaz Plajı ile de ünlü olmayı başarmıştır. Burnaz Plajı, Erzin ilçe merkezine 22 km uzaklıktadır. Plajda yalnızca beach kulüp gibi yerler değil, kamp alanları da bulunmaktadır. Buna ek olarak plajın ücretsiz girilebilecek bir girişi de bulunmaktadır.
Payas Kalesi: Cenevizliler tarafından bölgeyi koruma amacıyla inşa edilmiş olan Payas Kalesi, bölgenin deniz saldırılarından korunabilmesini sağlamıştır. Payas Kalesi, 8 ayrı kuleye sahiptir ve her kulenin ayrı bir efsanesi bulunmaktadır. Efsaneye göre bu kuleler, inşa edildikleri zaman düşmanların infaz edildiği yerler olmuştur. Bu efsaneye göre kulelerde hala ölen insanların ruhları yaşamaktadır.
Karıncalı Yaylası: Erzin ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Karıncalı Yaylası, Keldaz olarak da bilinmektedir. Karıncalı Yaylası, Nurdağı’nın zirvesinde bulunmaktadır. Karıncalı Yaylası hem yüksekliği hem de yeşil alanı ile doğaseverlerin çok sevdiği bir yayla olmayı başarmıştır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı