ESK, 14 firmaya pay etti! Yerli üretici bitirilirken bu et firmaları köşeyi dönüyor: Kim bu firmalar?

Et ve Süt Kurumu, sözde et fiyatlarını düşürmek için yoğun bir ithalat yaparken, yapılan ithalatla büyük et firmalarına da büyük bir kıyak geçiliyor. Yapılan yoğun ithalata rağmen vatandaş yine de kırmızı etin yanına yaklaşamazken, tek firma üzerinden yapılan ithalatta hem ithalatçı firma hem de ithal hayvanları alan büyük et firmaları ise köşeyi dönüyor.

EKONOMİ 03.11.2023, 21:10
ESK, 14 firmaya pay etti! Yerli üretici bitirilirken bu et firmaları köşeyi dönüyor: Kim bu firmalar?
ESK’nın gemiler dolusu kesimlik hayvan ithalatının arkası kesilmiyor...  Bandırma Limanından bu hafta 1266 adet ithal hayvan indirilerek 14 firmaya pay edildi... 
Et ve Süt Kurumu (ESK), Türkiye’de kesilmek üzere gemiler dolusu kasaplık hayvan ithal ediyor. ESK’nın et ve canlı hayvan ithalatının yoğunlaşmasından dolayı neredeyse iki haftada bir gemi limanlarımıza yanaşıyor. Bu hafta Bandırma Limanına gelen gemiden 1266 adet canlı hayvan Türkiye topraklarına giriş yaparak, 14 firmaya dağıtıldı. Peki, ESK’nın kesimlik hayvan ithal ederek satışını yaptığı kim bu 14 firma?

Türkiye hayvancılıkta son yılların en yoğun ithalatını yapıyor. Et ve Süt Kurumu tarafından Avrupa ülkelerinden karkas et ve kesimlik canlı hayvan ithalatı yapılırken, özel sektör tarafından da Güney Amerika’dan besilik hayvan ithalatı yapılıyor. Hükümet bir taraftan yerli ve milli üretimden dem vururken, diğer taraftan 4 koldan yapılan ithalat ülke hayvancılığına büyük bir darbe vuruyor.

Et ve Süt Kurumu, ithal ettiği karkas eti market ve kasaplara satarken, canlık kesimlik hayvanları da büyük et firmalarına satıyor. Bu hafta Bandırma Limanına gelen gemide 1266 adet kesimlik canlı hayvan 14 firma arasında pay edildi. Ancak ESK’dan canlı hayvan alan firma sayısı 14 adet görünse de bazı firmaların ana firmanın alt firmaları olması, ESK’nın burada belli firmalara nasıl kıyak geçtiğini gözler önüne seriyor.
Daha önceki ithalatlarda özellikle bir et firması alt firmalarla birlikte öne çıkarken, bu et firmasına yönelik kamuoyundan gelen tepkiler üzerine son gelen gemide bu et firmasının payının düşürüldüğü görülüyor. Ancak bu sefer yine bir başka büyük et firmasına alt firmalarla birlikte kıyak geçildiği görülüyor. 

Et ve Süt Kurumu, kasaplık hayvan ithal ederek özel bazı büyük et firmalarına geçilen kıyağın görünmemesi için firmalara satışı yapılan hayvan sayısını kamuoyuna açıklamazken, Milli Gazete Bandırma Limanından firmalara teslim edilen hayvan sayılarına ulaştı.
Et ve Süt Kurumu, canlı kasaplık hayvanı ‘LIVESTOCK HUNGARY TRADE KFT’ isminde tek bir firma üzerinden ithal ederken, ithal edilen kasaplık hayvanı alan firmalar da büyük bir kar elde ediyor. Yani yerli üreticiye büyük bir darbe vurulurken, diğer yandan hem ithal eden firma hem de bu hayvanları Türkiye’de satın alan büyük et firmaları köşeyi dönüyorlar.
İşte ESK’nın bu hafta Bandırma Limanı’nda kasaplık hayvan dağıtımını yaptığı büyük et firmaları…

NOT: 14 firmadan 6 firmanın aldığı kasaplık hayvanlar aslında tek bir firmaya gidiyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı