Eskişehir'de kurbanlık fiyatları açıklandı: Küçükbaşlar 10 bin TL'den başlıyor!

Eskişehir'de Kurban Bayramı'na yaklaşırken kurbanlık fiyatlarında artış olduğu gözleniyor. Küçükbaş kurbanlık fiyatları 10 bin ilâ 25 TL arasında seyrederken, ortalama canlı baskül kilogram fiyatı koyunda 140 TL, kuzuda ise 240 TL seviyesinde. Detaylar haberimizde..

EKONOMİ 14.05.2024, 12:10
Eskişehir'de kurbanlık fiyatları açıklandı: Küçükbaşlar 10 bin TL'den başlıyor!
Kurban Bayramı'na yaklaştıkça kurban pazarlarında hareketlilik artıyor. Birçok vatandaş şimdiden kurbanlıklarını ayırmaya başladı. Bazı vatandaşların hayvanlarını Ramazan Bayramı'ndan beri ayırtmış olması dikkat çekerken, küçükbaş kurbanlık fiyatlarının da netleşmeye başladığı görülüyor.

2023 yılında 5 bin TL'den başlayan ve en kaliteli küçükbaşın 12 bin TL'den satıldığı kurban pazarında bu yıl yaşanan fiyat artışı adeta şoke ediyor. Geçtiğimiz sene kolaylıkla 5 bin TL'ye bulunabilen küçükbaş kurbanlıklar, bu yıl 10 bin liradan başlıyor ve 25 bin liraya kadar artıyor. 140 TL'den başlayan koyunun canlı baskül kg fiyatı, kuzuda 240 TL'den alıcı buluyor. 

Kurban ibadetini yerine getirecek vatandaşlara tavsiyede bulunan küçükbaş hayvan üreticiliği yapan Osman Alem, şunları söyledi:

Hayvanlarının temiz olduğunu ve kesimlerin İslami şartlara göre yapıldığını dile getiren üretici Halil İbrahim Kaya ise, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Hayvanın ufak ve büyüklüğüne göre, kalitesine göre şu anda 10 ile 25 bin lira arasında besihanelerinizde değişiyor, üreticilerimiz de değişiyor. Yem girdilerinin, işçi maliyetlerinin ve şartların vermiş olduğu şekilde bu konuma gelmiş bulunmaktadır. Geçen sene Kurban Bayramı’nda kurbanlık fiyatları 5 ile 12 bin arasındaydı. Bu sene fiyatlar bir misli atmış bulunmakta . Sakintepe Mahalle’mizde büyük ve küçükbaş hayvanların satışı Ramazan Bayramı’nda başlar. Vatandaş küçükbaşta ne kadar erken alan olursa o kadar kaliteli, güzel mal alır. Son zamana kalan ayıklanmış malı almış olur. Koyunun canlı baskül kilogram fiyatı 140 liradan, kuzuda ise canlı baskül kilogram fiyatı 240 liradan satışta. Bu vatandaşın kendi şahıs ve görüşüne bağlı. Hayvan çok kalitelidir, besici kilo satar. Satış yöntemi kişilerin kendi öz tercihlerine göre değişebiliyor.”
“Burada en büyük etkenimiz bizim besihanede satmamız. Kent merkezinde 5-10 katlı binalarda yaşayan vatandaşların kurban kesme durumu yok. Vatandaşlar çok sıkıntı yaşıyor. O yüzden biz burada kesim, parçalama yaptığımız için vatandaşlar bizi tercih edebiliyorlar. Buradan hayvanların yaşam alanları gözüküyor. Ayrıca hayvanlarımız temiz hayvanlar. Kurban kesimin yapan arkadaş İslami şartlara göre tekbirini getirir, duasını okur, sonra vekaletini alır, kurbanı öyle keser. Biz bayramın ikinci ve üçüncü gün de kurban keseriz. Ortam gördüğünüz gibi temiz, çamur vesaire yok. Alıcı bu temizliğe da çok dikkat ediyor. Şimdi hayvana baktığınızda topal olmayacak, ayağı kırık ya da boynuzunun kırık olmaması gibi durumlar olmayacak. Bunları biz zaten satmıyorsun. Kurban edilecek hayvanda göz mesela çok önemli. Kulağının yarısı olamaması ve dişlerinde gedik olamaması gerekiyor. İbadeti edecek vatandaşlar bun konulara bakması, dikkat etmesi lazım. Örneğin bizim bu hayvanlarda hep genç hayvan. Hayvanda gençlik de önemli.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı