Ettehiyyatü Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri

Ettehiyyatü duası, biz Müslümanların günlük ibadetlerini gerçekleştirirken sıkça başvurduğu bir duadır. Bu dua, manevi derinliği artırmakta olan önemli bir duadır. Ettehiyyatü duasının Arapça ve Türkçe okunuşu, anlamı, faziletleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

AİLE 03.04.2024, 16:50
1
Ettehiyyatü Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri
Okunuşu:
Türkçe anlamı:
Her dua, Müslümanların Allah'a yönelişidir. Ettehiyyatü duasının da çeşitli faziletleri ve faydaları bulunmaktadır. Bu dua, günde beş vakit namaz kılarken sürekli olarak okunmaktadır. Ettehiyyatü duasının faziletleri şöyledir:
Ettehiyyatü duası, beş vakit namazların ilk ve son oturuşlarında okunur.
Dua, Allah'a yönelmek, O'na hamd etmek ve Peygamberimize selam göndermek amacı ile okunmaktadır.
Namazın tüm rükû ve secde bölümlerinden sonra okunan bu dua, namazı tamamlayıcıdır.
Bu güzel dua, müminin Allah'a yönelişini pekiştirmektedir. Ettehiyyatü duasını anlamak ve içselleştirmek, namazın manevi derinliğini artırır.
Namazda Ettehiyyatü duasının yerine başka bir dua okunması, İslam alimleri tarafından önerilmemektedir. Namazda kesin olarak bu dua okunmalıdır.
Ettehiyyatü duası Kur'an-ı Kerim'de yer almaz. Miraç gecesi Hz. Muhammed'in Allah ile sohbetinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
Namazda şehadet kısmında işaret parmağını kaldırmak, İslam'ın farklı mezheplerine göre farklı uygulamalara sahiptir. Namazın Tahiyyat duasının şehadet bölümünde yapılmakta olan işaret parmağı kaldırmak, sünnet olarak kabul edilmektedir. Mezheplere göre şöyle yapılmaktadır:
Hanefi mezhebi:
Namazın Tahiyyat duasının şehadet kısmında, "La ilahe" denirken sağ elin baş parmağı ile orta parmağı halka yapılır, "illallah" denildiği zaman ise işaret parmağı yukarı kaldırılır. Bu hareket, Hanefi mezhebine göre sünnettir.
Şafi mezhebi:
Şafi mezhebine göre, "illallah" denildiğinde işaret parmağı yukarı kaldırılır ve ilk teşehhüdde ayağa kalkıncaya kadar, son teşehhüdde selam verinceye kadar bu harekete devam edilir.
Maliki mezhebi:
Maliki mezhebine göre, teşehhüd esnasında, şahadet parmağı sağa-sola yavaşça hareket ettirilir. Bu, Maliki mezhebinde sünnet olarak kabul edilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 19 Nisan 2024
İmsak 04:26
Güneş 05:52
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı