Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Kiracı ile anlaşılamazsa mahkeme ücretini kim öder?

Ev sahipleri ve kiracılar arasında oluşan mahkeme masraflarını hangi taraf ödemek zorundadır.

AİLE 14.09.2023, 14:10
1
Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Kiracı ile anlaşılamazsa mahkeme ücretini kim öder?
1 Eylül'den  itibaren Ev sahipleri ve kiracılar arasında arabuluculuk sistemine geçildi. Ancak bu sistem yeterli olmuyor bazen her koşulda iki taraf anlaşamıyor ve mahkeme açılıyor 
Özellikle ev sahipleri tarafından açılan bu mahkemelerde masrafları hangi taraf öder sorusu en çok araştırılan  konular arasında oluyor. Açılan mahkeme masraflarının yanında bir de avukat ücretleri bulunuyor. Tüm bu masraflar iki tarafa da zorluk çıkarsa da son karar mahkemenin oluyor.
Türkiye'de ev sahibi ve kiracılar arasındaki mahkeme ücretleri kim ödüyor sorununa cevabı Türkiye’de uygulanan hukuk sistemine göre bir kişi dava açmak için ilk başta karşılaşılan masrafları ödemek zorundadır. Bu durumda ev sahibi kiracı aleyhinde dava açacaksa mahkeme masrafını ödeyerek işe başlar. Dava sonucunda kusurun kimde olduğuna göre masrafları yüklenecek olan kişi belirlenir. Kusur tamamen kiracıda çıkarsa o zaman tüm mahkeme masraflarını kiracı karşılamak zorunda kalır.
Mahkemelerde bazen kusur her iki tarafta da olabiliyor. Bu durum gerçekleşirse mahkeme masraflarının kimin ödeyeceği farklı bir kuralla belirlenir. Mahkemede tarafların haklılık oranlarına göre mahkeme masrafları paylaştırılır. Kiracı yüzde 40 oranında ve ev sahibi de yüzde 60 oranında haklı bulunursa o zaman mahkeme masrafları haksızlık oranına göre paylaştırılır. Bu denklemde mahkeme masraflarının yüzde 40’ı ev sahibi tarafından, yüzde 60’ı ise kiracı tarafından ödenir.
Ev sahibi kiracı davalarında sadece mahkeme masraflarının ödenmesi ise konu kapatılamıyor. Bunun bir de avukat masrafı bulunuyor. Haksız olan taraf karşı tarafın avukatının ücretini de ödemek zorundadır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı