Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Tahliye kararına itiraz edemeyecek

Kiraların günden güne arttığı bu dönemlerde düşük kira ödeyen kiracıları üzen haber geldi. Kirası çok düşük olan vatandaşları yakın ilgilendiren haber geldi.

EKONOMİ 13.05.2024, 10:40
Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Tahliye kararına itiraz edemeyecek
Türkiye'de yaşanan ekonomik sorunlar ve enflasyon ülke genelinde birçok kalemde zam yapılmasına neden oldu. Bu yaşanan zam yağmurlarından en çok etkilenen kısım ise ev sahipler ive kiracılar oldu. 
Ankara'da 5'inci Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Mart'ta açılan tahliye davasında kiracıyı evden çıkardı. Kararın 55 gün gibi kısa bir sürede alınmasının detaylarını Avukat Gizem Gonce anlattı. Ankara'da 5'inci Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen bir tahliye davası, ev sahibi F.N.'nin kiracısı U.T.'ye karşı açtığı davayı 55 gün gibi kısa bir sürede sonuçlandırdı. Mahkeme, 1800 TL kira ödeyen kiracının, yasal sınır olan 28 bin 250 TL'nin altında kalması ve ev sahibinin ihtiyacı olması gerekçesiyle tahliyesine karar verdi.

Milliyet'te yer haber göre, Çankaya ilçesi Dikmen Mahallesi'nde bulunan evinde 9 yıldır kirada oturan U.T.'den evi boşaltmasını isteyen ev sahibi F.N., kiracının çıkmayı reddetmesi üzerine tahliye davası açtı.

KAYNAK: KARAR GAZETESİ
Avukat Gizem Gonce, tahliye davalarının hızlı sonuçlanmasının sebeplerini şöyle açıkladı: "İhtiyaç sebebiyle açılan tahliye davalarında, ev sahibinin ev ihtiyacının gerçek, samimi ve zorunlu olduğunun ispatlanması gerekmektedir. Bu ispat yükü, davayı açan ev sahibindedir. Konut ihtiyacı, her türlü hukuki delil ile ispat edilebilir. Sulh Hukuk Mahkemesi, dava dilekçesini davalı kiracıya usulüne uygun şekilde ilettikten ve süresi içinde cevap dilekçesi de sunulduktan sonra duruşma günü belirler. Tarafların hazır bulunması ve gerekli bilgi, belge ve evrakların eksiksiz olması durumunda tahkikat aşamasına geçilir. Ev sahibinin zorunlu konut ihtiyacının ispatı için tanık dinletilmesi oldukça önemlidir."
Gonce, "Sulh Hukuk Mahkemesi hâkimi, davacı ev sahibinin dinlemiş olduğu tanığın gerçek ve samimi beyanlarını da göz önünde bulundurarak tahliye kararı verdi. Bu dava dosyasında, davacı ev sahibinin tanığına ilişkin beyanları duruşma esnasında alındı ve tahkikat aşaması tamamlandı," dedi.
Gonce, "Tanık beyanları ile de bu durum ispatlandı ve ilk duruşmada tahliye kararı verildi. Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 341. Maddesi uyarınca, ilk derece mahkemelerinden verilen nihai kararlara karşı istinaf yoluna başvurulabilir. Ancak, bu davada yıllık kira bedelinin 28 bin 250 TL'nin altında kalması nedeniyle kiracının yerel mahkemenin tahliye kararına itiraz hakkı bulunmamaktadır. Yerel mahkemenin verdiği tahliye kararı, istinaf kanun yoluna kapalı olup kesin karar niteliğindedir," ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı