Fahiş fiyat uygulanan bina aidatları için yeni düzenleme kapıda!

Site ve bina aidatlarında uygulanan fahiş fiyatlar için yeni bir düzenleme kapıda.

EKONOMİ 26.10.2023, 09:15
Fahiş fiyat uygulanan bina aidatları için yeni düzenleme kapıda!
Türkiye genelinde ev fiyatları ve kira fiyatlarında enflasyon zamları arka arkaya gelirken apartman ve sitelerde aidat ücretleri de büyük orandan zamlandı. Yükselişte sunulan fahiş fiyatlar vatandaşın beli bükerken gündeme gelmeye devam ediyor.
Sürekli olarak gündemde olan fahiş site aidatları konusunda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları, Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik yapma çalışmaları yürütüyor. 3 Bakanlık konuyla alakalı düğmeye bastı. Doç. Dr. Cihan, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 1965’te oluşturulduğunu, ancak gerekli olan gereksinimleri yerine getiremediğini vurguladı.

Kanunun küçük apartmanları kapsamadığını belirten Cihan, "Kanuna, 2008'de yapılan düzenleme ile sitelere ilişkin 9-10 maddelik bir ek yapıldı ama bu da yeterli olmadı. 1965'li yıların ihtiyaçlarına göre hazırlanan Kat Mülkiyeti Kanunu çoktan miadını doldurdu, bu anlamda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kanunun uzmanlar eliyle özellikle de sitelerde hiçbir soruya yer bırakmayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bağımsız denetimin gelmesinin de şart olduğunu düşünüyorum" dedi.
Cihan, "Bu yetersizlik özellikle büyük sitelerde sorunların daha da büyümesine neden oluyor. Bu şirketlerin yönetimsel anlamda yaptığı hatalar ve eksikler, Türkiye'de bir site yönetimi sorununu gündeme getirdi. Bu yönetim hatalarıyla ilgili hakkını aramak için mahkemeye giden site sakinlerinin açtıkları davaların tamamlanması yaklaşık 5 seneyi buluyor. Kat maliklerinden fahiş aidatlar veya hiç gerçekleşmeyen masrafları kağıt üzerinde göstererek, ek bütçeler alınması siteler için en büyük sorunların başında geliyor" ifadelerini kullandı.
Site sakinlerine hukuklarını takip etmeleri önerisinde bulunan Cihan, "Kat malikleri olarak yönetim kurulu toplantısına katılmadık ve çıkan yönetim kurulu bütçesine de itiraz etmediysek geçmiş olsun. Yasal süresinin sonunda bu işletme bütçesi kesinleşmiş olur ve her ne kadar fahişte olsa aidatı ödemek zorunda kalırız. Aslında toplantılara katılıp, süreçleri takip edip, itiraz hakkımızı kullanmalıyız. Ancak toplum olarak yasal haklarımızı takip etmiyoruz. Bireysel olarak hepimiz sorumluyuz, sorunu önce kat malikleri yönetim kurulunda çözmeliyiz. İş işten geçtikten sonra bunu dava konusu yapıp kazansak bile bir anlamı olmayacak" diye konuştu.
 Cihan, "Yeni düzenlemeyle her site yönetim şirketi artık faaliyetine devam edemeyecek, bunun için belli sertifikalar alması gerekecek. Site yönetim şirketlerini bağımsız denetçiler denetleyecek ki bunu çok önemsiyorum. Denetçiler tarafından mali bütçeler denetlenecek zira orta ölçekli bir site neredeyse küçük ölçekli bir şirketin sermayesine bedel. Aidat artışıyla ilgili mevcut Kat Mülkiyeti Kanunu'nda oy çokluğu yeterliydi artık nitelikli çoğunlukla karar alınacak. Bu da önemli bir ayrıntı" dedi.
Cihan "Öncelikli olarak site yaşantısında birbirimizin hakkına saygılı olmalı bu kavramı oturtmalıyız. Bunun yanında yasal düzenlemeler de çok önemli. Sonuç olarak, 'fahiş aidat ödemek istemiyorum' diyenlere en azından kanun çıkana kadar sitelere taşınmayı iki kere düşünmelerini tavsiye ederim. Bir siteye taşındığınızda sosyal donatılar nedeniyle bir apartmana göre daha fazla aidat ödeyeceksiniz, bunu bilerek taşının. Eğer bir siteye taşınırsanız da mutlaka yönetimsel süreçleri takip edin, işin ehil insanlara verilmesini sağlayın ve zamanında itiraz hakkınızı kulanın. Tabi bunu iş işten geçmeden yapın."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı