Fatiha (Elham) Suresi Arapça ve Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri

Fatiha Suresi, İslam dünyasında büyük bir öneme sahip olan ve Kur'an-ı Kerim'in açılışını yapan bir suredir. Fatiha Suresi, toplamda 7 ayetten oluşmaktadır.

GÜNDEM 03.04.2024, 15:25
2
Fatiha (Elham) Suresi Arapça ve Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri
İslam'ın kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'in 1. sayfasında başlar ve yine 1. sayfa içerisinde yer alarak son bulur. Mekki sınıfında yer alır ve kelime sayısı 29, harf sayısı 139'dur. Es Salat ismi ile de anılır. Mekke'de Müdessir Suresi'nden sonra indirilmiştir.
Diğer adı ile Elham suresi olarak bilinen Fatiha Suresi, müminler için önemlidir. Bu yazıda, Fatiha duasının tüm detaylarını inceleyebilirsiniz.
Arapça ve Türkçe okunuşu:
·         Bismillahirrahmânirrahîm. Elhamdulillâhi rabbil'alemin, Errahmânir'rahim, Mâliki yevmiddin, İyyâke na'budu Ve iyyâke neste'în, İhdinessirâtal mustakîm, Sirâtallezine en'amte aleyhim Ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.
Türkçe anlamı:
         Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla. Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur. O, Rahmân'dır, Rahim'dir. Ahiret gününün maliki olan Allah'a hamdolsun. Yalnız sana ibadet ederiz, yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.
Fatiha Suresi, namaz kılarken ve istenilen her zaman diliminde okunabilir. Ayrıca, vefat eden bir kişinin ardından ya da birinin şifa bulması amaçlı olarak da okunabilir. Kişi, bu duayı sessizce içinden okuyabileceği gibi, uygun bir ortamda sesli bir şekilde de okuyabilir.
Fatiha Suresi, sabah kalkarken, gece yatarken, namaz kılarken her zaman okunabilir. Mezarların önünden geçildiğinde rahmet niyeti ile okunabilir. Ayrıca, Fatiha Suresi'nin her an okunması, bu surenin hayrını artırabilir. İslam alimleri tarafından, namaz dışında en az 11 kez okunmasının hayırlı olduğu söylenmektedir. Fatiha Suresi, her an ve her zaman diliminde mümkün olduğunca okunmalı ve bu okuma sürekli olarak teşvik edilmelidir.
Fatiha Suresi'nin Mekke'de Müdessir Suresi'nden sonra indirildiği bilinmektedir. Allah'ın kulu Muhammed'e (s.a.v.) vahiy yolu ile iletilen bu sure, insanlara rehberlik eden bir duadır.
Abdestsiz olan bir kişi, Kur’an’a el süremeyebilir ve herhangi bir ayeti dokunarak okuyamaz. Ancak ezberinden bildiği ayet ve sureleri abdestsiz okuyabilir.
Fatiha Suresi, ezbere bilinmesi halinde abdestli olmadan da okunabilir. Ev içinde ya da dışında, abdestli olma şartı aranmaz. Ancak; İslam alimleri tarafından abdestli olarak okumanın daha uygun olduğu belirtilmiştir. Abdestli olarak okunması, ibadetin daha kutsal ve bereketli olmasına vesile olur.
Fatiha Suresi, İslam alimleri tarafından büyük bir hikmet ve sır barındıran bir sure olarak değerlendirilir. Alimler, bu surenin 7 gün üst üste okunması ile dileklerin gerçekleşebileceğini ifade ederler.
Fatiha Suresi, 7 ayetten oluşan ve ezberlemesi en kolay surelerden biridir. Ezberlemek için her bir ayeti 11 defa okuyarak başlanabilir. Ardından tüm ayetler birlikte 3 sefer okunarak ezberleme tamamlanabilir.
Fatiha Suresi, İslam alimlerine göre pek çok sırrı içinde barındıran kutsal bir suredir. Fatiha Suresi şu durumlarda okunabilir:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:26
Güneş 05:52
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı