Fed Başkanı Powell'dan "faiz" açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere dikkat çekerek atılacak olan adımlar konusunda ihtiyatlı davranacaklarını ifade etti.

EKONOMİ 05.02.2024, 07:25
Fed Başkanı Powell'dan
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, faiz indirimlerine başlamak için doğru zamanı seçmeye çalıştıklarını ifade ederek, dikkatli bir yaklaşım benimseyeceklerini belirtti.
Powell, CBS televizyonunda yayınlanan "60 Dakika" programında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonun geçen bir yıl içinde gerilediğini ve son altı ayda belirgin bir düşüş yaşandığını vurgulayan Powell, bu süreçte önemli ilerlemeler kaydedildiğini ancak "işin henüz tamamlanmadığını" ifade etti.
ABD ekonomisinin güçlü bir seyir izlediğini belirten Powell, büyümenin sağlam bir hızla devam ettiğini, iş gücü piyasasının güçlü olduğunu ve işsizlik oranının yüzde 3,7 seviyesinde olduğunu ifade etti. Öte yandan faiz indirimine ne zaman başlanacağı konusunda dikkatli bir yaklaşım benimseyeceklerini belirten Powell, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 seviyesine düşmesini görmek istediklerini dile getirdi.
Powell, "Faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce biraz daha güven istiyoruz. Enflasyonun yüzde 2'ye düştüğüne dair daha fazla kanıt görmek istiyoruz. Güvenimiz artıyor, ancak çok önemli bir adım olan faiz indirimine başlamadan önce biraz daha güven istiyoruz." şeklinde konuştu.
Fed Başkanı, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin çoğunluğunun faiz indirimine inandığını ve bu konudaki kararın verilerle uyumlu olacağını ifade etti. Ancak, "ne zaman" sorusuna verilecek yanıtın verilere bağlı olduğunu belirten Powell, enflasyonun düşüş eğilimini sürdürmesi veya iş gücü piyasasında zayıflık görülmesi durumunda daha erken bir faiz indirimine gidilebileceğini belirtti.
Powell, faiz indirimlerinde erken harekete geçmenin riskli olabileceğini ifade ederek, ekonominin gücü nedeniyle kararlarını dikkatlice değerlendireceklerini ve enflasyonun hedefin üzerine çıkma riskini azaltmaya çalışacaklarını belirtti.
ABD'de yapılacak başkanlık seçimlerinin Fed'in politikalarını etkileyip etkilemeyeceği sorusuna Powell, "Kararlarımızda siyaseti dikkate almıyoruz. Asla almamız gereken bir faktör değil." şeklinde yanıt verdi. Ayrıca, uzun vadede ABD'nin sürdürülemez bir mali yolda olduğunu belirterek, mali açıdan sürdürülebilirliğe öncelik vermenin önemli olduğunu ifade etti. Gayrimenkul kaynaklı bir bankacılık krizi olasılığına ilişkin soruya ise Powell, uzaktan çalışma modelinin ofis binalarının değerini düşürmesinin kriz olasılığını düşük kıldığını ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı