FED faiz artırımına gidecek mi? Kritik soruyu yetkililer yanıtladı

Önde gelen, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, dün ekonomik durum ve bankanın para politikasına dair düşüncelerini paylaştı

EKONOMİ 10.11.2023, 10:55
FED faiz artırımına gidecek mi? Kritik soruyu yetkililer yanıtladı
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yaptığı açıklamada, %2’lik uzun vadeli enflasyon hedefine ulaşmak adına gerektiğinde faiz oranlarını daha da yükseltebileceklerini belirtti.
Fed’in iki aydır faizleri sabit bırakmasının ardından gelirken, faiz artışlarının sona erdiği beklentilerini güçlendirdi. Ancak Powell, sıkı para politikasından şaşmayacaklarını vurgularken, faiz indirimine geçişin beklenenden daha uzun sürebileceğini belirtti. Ayrıca, geçen yılın zirve seviyelerinden düşen enflasyonun yeniden yükselişe geçme olasılığına karşı ihtiyatlı davranılacağını ifade etti.
Powell’ın konuşmasında, Fed’in para politikasının oldukça kısıtlayıcı bir aşamada olduğuna dair ifadeler, faiz artışlarının sona erdiği beklentilerini güçlendirdi.
Dünkü konuşmacılardan Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyon hedefine yönelik önemli ilerleme kaydedilse de politika faizini artırıp artırmama konusunda kararlı olmadığını paylaştı. Sıkılaştırıcı koşulların ekonomik yavaşlamaya yol açacağına inanan Barkin, diğer yetkililerden daha az iyimser olduğunu belirtti.
Reuters tarafından yapılan ankete göre, ekonomistler ABD Fed’in federal fon oranını 2024’ün ilk yarısında sabit tutacağı ve faiz indirimine geçişin beklenenden daha uzun sürebileceği konusunda görüş birliği içindeler.
Citi’nin Baş Ekonomisti Andrew Hollenhorst, Fed’in faiz artırım döngüsünü tamamladığını ve enflasyonun hedefin üzerinde uzun süre kalabileceği, bu nedenle faizlerin yüksek seyredeceği konusundaki senaryosunu paylaştı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 04 Aralık 2023
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı