Filistin'den İngiltere'ye çağrı: Filistin Devleti'ni tanıyın

Filistin Başbakanı, Birleşik Krallık'tan başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletini tanımasını istedi ve Londra'dan bu devletin Birleşmiş Milletler'e tam üyeliğini desteklemesini talep etti.

DÜNYA 13.09.2023, 15:25
Filistin'den İngiltere'ye çağrı: Filistin Devleti'ni tanıyın
Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ile Batı Şeria'nın Ramallah görüştü. Iştiyye, İngiltere'yi Filistin kurumlarına yardım sağlamaya çağırdı.
İşgal altındaki topraklarda statükonun ve demografinin bozulduğuna dikkat çeken Iştiyye, "Bugün herhangi bir önlem alınmazsa yarın çok geç olacak" dedi.
Iştiyye görüşmede, “Birleşik Krallık'ın Filistin halkına karşı ahlaki ve tarihi bir sorumluluğu vardır; Filistin halkının haklarının hayata geçirilmesinde ve onların özlemlerini karşılayan siyasi bir çözüm bulunmasında olumlu bir oyuncu olmalı.” ifadelerini kullandı.
Filistin başbakanı, sözde iki devletli girişimin giderek zayıfladığını, sistematik olarak her gün ihlal edildiğini ve uygulamanın oldukça zor hale geldiğini vurguladı.
Aktivistler, İngiltere'nin dünyanın en büyük silah fuarında "en kötü silah tüccarlarını" ağırlamasına karşı iki haftalık bir direniş kampanyası planlıyor. Iştiyye, İsrail işgaline son verilmesi ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması amacıyla Birleşik Krallık'a ciddi bir şekilde ve en yüksek siyasi düzeyde müdahalede bulunma çağrısında bulundu.
Iştiyye, "İngiliz politikalarının yeniden değerlendirilmesi ve söyleminin uluslararası hukuka olan inancıyla tutarlı olması yönünde çağrıda bulunuyoruz" dedi.
Iştiyye aynı zamanda Birleşik Krallık'a, İsrail'i imzalanan anlaşmalara uymaya, Kudüs dahil tüm Filistin topraklarında seçim yapılmasına izin vermeye ve İsrail'de öldürülen Filistinlilerin alıkonulan cesetlerinin teslim edilmesi için Tel Aviv rejimine baskı yapmaya çağırmaya çağırdı.
Filistin başbakanı ayrıca BM Güvenlik Konseyi kararlarının, özellikle de 2334 sayılı Kararın uygulanması ve Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in tüm yerleşim genişletme faaliyetlerinin durdurulması çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı