Filistinli eski mahkum: İsrail hapishaneleri, Guantanamo'dan 'daha sert'

Eski bir Filistinli mahkum, Siyonist rejimin hapishanelerinde Filistinlilerin başına gelenlerin, ABD'nin işlettiği Küba'daki Guantanamo ve Irak'taki Abu Ghraib hapishanelerindeki mahkumlara yönelik muameleden "daha sert" olduğunu söyledi.

DÜNYA 11.03.2024, 11:50
1
Filistinli eski mahkum: İsrail hapishaneleri, Guantanamo'dan 'daha sert'
18 yıl İsrail hapishanelerinde yatan Şeyh Talal Abdulrahman, Press TV'nin Gizli Dosyalar programının son bölümüne verdiği özel röportajda açıklamalarda bulundu.
Abdulrahman, işgal altındaki topraklara yönelik 7 Ekim misilleme saldırısından bu yana Siyonist rejimin Filistinlilere yönelik baskılarının arttığının altını çizerek, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların sayısının 12 bin kişiyi aştığını, bunun da o zamandan bu yana 7 bin Filistinlinin daha gözaltına alındığı anlamına geldiğini, oysa rakamın daha önce 5 bin olduğunu söyledi. İşgalci rejimin zindanlarında Filistinli mahkumların çektiği acı ve zorlukları detaylandıran Abdulrahman, Filistin'in kurtuluşunu değerli olarak nitelendirdi ve Filistinlilerin bunun için ödediği bedelin yüksek olduğunu söyledi.

Abdulrahman röportajda, "Filistinli tutuklu iki acı yaşıyor; ilki, işgal ordusunun evinin basılmasıyla oluyor. Askerler bomba kullanarak kapıları patlatıyor ve ardından eve girip evi aramaya ve içerideki her şeyi yok etmeye başlıyor. Elleri arkadan kelepçelenen mahkumun gözleri önünde çocuklarını, eşlerini, babalarını ve annelerini korkutuyorlar. O evde protesto etmek veya konuşmak isteyen herkes ailenin gözü önünde vuruluyor." dedi.

Filistinli eski mahkum ayrıca, "İsrail ordusu evi yağmalıyor ve içerideki her şeyi alıyor. Askerler para bulursa çalarlar. Ayrıca kadınların mücevherlerini çalıyorlar, bilgisayar, telefon gibi elektronik aletleri alıyorlar; her şeye el koyuyorlar” şeklinde konuştu. Abdulrahman, tutuklunun çekeceği ikinci acıların işgal birliklerinin aracına bindirilip sorguya götürülmesiyle başladığını söyledi.
"Sorguya giderken tutuklu fiziki ve sözlü saldırıya uğruyor ve küfürlü sözler duyuyor; bunların hepsi psikolojik işkencenin bir parçası” diye ekledi. Abdulrahman, İsrail rejiminin, Filistinlilere karşı bir "savaş silahı" olarak elektrik verme, yiyecek ve sağlık hizmetinin verilmemesi ve cinsel istismar da dahil olmak üzere "sistematik işkence" kullandığını vurguladı. Rejimin bu yöntemi "tutukluları konuşmaya ve itirafta bulunmaya zorlamak" için kullandığını söyledi.
Siyonist rejimin sorgulama tekniklerine dikkat çeken Abdulrahman, "Ramazan ayında yedi gün uykusuz ve yemeksiz geçirdim, üç günde bir iki öğün yemek veriyorlardı." dedi.
Abdulrahman, İsrail hapishanelerinde yaşananların, ABD'nin Abu Ghraib ve Guantanamo hapishanelerinde yaşananlardan "daha sert" olduğunun altını çizerek, insanlara nasıl işkence yapılacağını ve aşağılanacağını aynı kaynaktan öğrendiklerinin altını çizdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı