Fındık piyasası yabancı Ferrero firmasının tekelinde mi? Giresun Ziraat Odası Başkanı'ndan şok iddialar

Ferrero isimli İtalyan çikolota devi hakkında fındık fiyatlarını 100 TL’nin altında tutmaya çalıştığı iddiası ortaya atıldı.

EKONOMİ 02.11.2023, 15:00
1
Fındık piyasası yabancı Ferrero firmasının tekelinde mi? Giresun Ziraat Odası Başkanı'ndan şok iddialar
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık piyasasının tekelci firmanın insafına bırakıldığını belirterek rekabet kurumunun harekete geçerek denetleme yapmasını istedi.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, tekelci firmanın fındık piyasasında istediği gibi atını koşturmaya devam ettiğini belirterek rekabet kurumunu göreve çağırdı.
Karan yaptığı açıklamada, fındık serbest piyasasının tamamen tekelci firmanın kontrolüne geçtiğini, bu firmanın piyasayı istediği gibi yönettiğini, fındık fiyatını kafasına göre yükseltip, düşürdüğünü buna da Rekabet Kurumu’nun seyirci kaldığını ifade etti.

Devlet tarafından açıklanan 84 lira fındık taban fiyatına karşılık tekelci firmanın 75 lira alım fiyatı açıkladığını ve bu fiyatı 95 lira olarak güncellediğini hatırlatan Karan, “Şuanda fındıkta en güçlü alıcı konumunda bulunan bu firmaya resmen kapitülasyon verilmektedir. Bu firma serbest piyasada fındık fiyatını 100 liranın altında kendi belirlediği fiyatta tutmak istiyor. Tekelci firma müdahale edene kadar, serbest piyasada 110 lira bandını aşan ülkemizin en önemli ihracat ürünlerinden olan fındığa yazık ediliyor. Bir an önce bu firma inceleme altına alınmalı, fındık üzerindeki baskı kaldırılmalıdır. Bu firma devletten daha mı büyük? Fındık fiyatını istediği gibi dizayn ediyor. İşine geldiği gibi fındık fiyatını yükseltip, düşürüyor. Burada kazanan kim? Kaybeden kim? Bunun çok iyi irdelenmesi lazım. Kazanan apaçık belli aslında. Kaybeden ise Türk üreticisi ve Türk ekonomisidir” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 11 Aralık 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:34
Öğle 12:37
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı