Fıstık fiyatı aşırı düşmüştü! Ziraat Odası Başkanı: Biz de çözemedik

Adana'da karpuz üreticisi darbe yerken fıstık üreticisi de dertli. Fiyatı aşırı düşen yer fıstığı ile ilgili Seyhan Ziraat Odası Başkanı Girmen, "Sebebini biz de çözebilmiş değiliz" dedi.

EKONOMİ 27.07.2021, 13:50
19
Fıstık fiyatı aşırı düşmüştü! Ziraat Odası Başkanı: Biz de çözemedik
Ülkemizde tüketilen yer fıstığının yüzde 60’ının karşılandığı Adana’da, artan maliyetler karşısında ürününü geçen yılki fiyatın ancak 3’te 1’ine satabilecek üretici endişeli. Yer fıstığı üretimi son 10 yılda 2,5 kat artarak 100 bin tonu aştı. Geçen yıl ağustostaki hasat zamanında kilogram fiyatı 12-13 lirayı bulan yer fıstığı, kuruyemişçilerde de 35 liraya kadar yükseldi. Çiftçi bu yıl ise fiyatların 6 ile 7 lira arasında oluşmasından büyük tedirginlik yaşıyor. Zirai ilaç ve gübre maliyetlerinin aşırı artmasından dolayı piyasalarda oluşan “düşük” fiyatlarla ürününü satacak çiftçinin iflasın eşiğine gelebileceği ileri sürülüyor.
Adana'da yerel olarak yayın yapan Egemen gazetesinden Sakine Ayhan'a konuşan Adana Çiftçiler Birliği Başkan Mutlu Doğru, "Bu sene yer fıstığı fiyatının 14,5 liranın altında oluşmaması Lazım ki çiftçi ayakta kalabilsin, üretime devam etsin" dedi. Doğru, genellikle karpuz üreticilerinin yer fıstı'gı ekimi yaptıklarını anımsatarak,"Karpuzdan büyük darbe yiyen, bir darbe de yer fıstığından yerse iflasa sürüklenir" ifadelerini kullandı.
Doğru, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yerfıstığı için destekleme alımları yapması çağrısında bulundu.
Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen de geçen seneye oranla yerfıstığı ekim alanlarının bir miktar artmış olabileceğini anımsatarak,"Hasat zamanlarında her üründe bir miktar düşüş yaşanabilir Ancak fiyatların 4 lira seviyesine kadar gerilemesinin sebebini biz de çözebilmiş değiliz" dedi. Özelikle pandemi döneminde tüketimin düşmediğine dikkat çeken Girmen,"Yer fıstığı bu yıl ekicilerini bu yıl zora sokacağa benziyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı