Fitch: Kredilerdeki artış yavaşladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa, ABD, Avustralya ve Kanada'da parasal sıkılaşmanın etkisiyle hanehalkı ve şirketlere verilen kredilerdeki artışın yavaşladığını bildirdi

EKONOMİ 15.11.2023, 08:40
Fitch: Kredilerdeki artış yavaşladı
Fitch Ratings, en son kredi koşulları güncellemesini açıkladı. Bu güncellemede, parasal sıkılaşmanın etkisiyle hanehalkı ve şirketlere verilen kredilerdeki artışın yavaşladığına vurgu yapılırken, banka kredilerinin İspanya ve İtalya'da yıllık bazda daraldığı, Fransa ve Almanya'da ise hızının düştüğü belirtildi.
ABD'de ticari ve endüstriyel işletmelere sağlanan kredilerin, bir yıl öncesine kıyasla yavaşladığı ve "zorlukla" büyüdüğü belirtilirken, daha yüksek faiz oranlarının Kanada ve Avustralya'daki mortgage (konut kredisi) kredilerini etkilediği ifade edildi.
Açıklamada, merkez bankası kıdemli kredi yetkilisi anketlerinin, bankaların kredi standartlarında ılımlı bir sıkılaşmaya rağmen Avrupalı işletmelerin kredi talebinde keskin bir yavaşlamaya işaret ettiği belirtildi.
Toplam hanehalkı tasarruf oranlarının konut yatırımlarından daha yüksek olmasına rağmen, Covid-19 salgınındaki zirve noktalarından bu yana anlamlı bir düşüş gösterdiği aktarıldı. Ayrıca, hanehalkının borç oranlarında küresel mali krizden bu yana keskin bir düşüş yaşandığı ifade edildi.
Açıklamada, ABD ve Avrupa'da kurumsal tasarrufların ve yatırımların son üç yılda arttığı, bunun da oldukça istikrarlı net borç verme pozisyonlarına yol açtığı, İtalya'da artan kurumsal tasarrufların şirketlerin net borç verme pozisyonunun son yirmi yılın en yüksek seviyesine çıkmasına katkıda bulunduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 06 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:30
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı