Fitch'ten, işgalci hakkında karar!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, jeopolitik riskler nedeniyle İsrail'in "A+" olan kredi notunu negatif olarak değiştirdi

EKONOMİ 18.10.2023, 09:05
Fitch'ten, işgalci hakkında karar!
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'ten gelen açıklamada, İsrail'in uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden "A+" olan kredi notunun negatif izlemeye alındığı bildirildi. Bu kararın arkasında İsrail- Filistin çatışmasından kaynaklanan jeopolitik risklerin etkili olduğu belirtildi.
Fitch'in açıklamasında negatif izlemenin, mevcut çatışmanın uzun süre boyunca birden fazla aktörle büyük ölçekli askeri çatışmaları içerecek şekilde genişlemesi riskini yansıttığına vurgu yapıldı. Bu çatışmanın bölgedeki diğer örgütler ve ülkeleri de içine çekebileceği uyarısında bulunuldu.
Açıklamada, bu tür büyük çaplı bir genişlemenin ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekildi. İnsan kayıplarının yanı sıra ek askeri harcamaların artması, altyapının zarar görmesi, tüketici ve yatırım güvenindeki değişimler gibi faktörlerin ekonomi ve kamu maliyesi üzerinde uzun vadeli etkiler yaratabileceği ifade edildi. Dolayısıyla, İsrail'in kredi notunun önemli bir şekilde kötüleşebileceğine işaret edildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı